"S k lni fognak, lni mindrkkn..."
hadak-utja 2007.10.06. 16:08
Oktber 6.: nemzeti gysznap. A Dogog ltal kldtt hrlevelet gy gondoltam, kzz kell tegyem. Az aradi tizenhrmak ennyit legalbb megrdemelnek!
"S k lni fognak, lni mindrkkn..."
ARAD, 1849. oktber 6.
Ktelessgnk a vrtan tbornokokra val kegyeletes emlkezs, kiknek neve mindrkre arany betkkel rdott be trtnelmnk legfnyesebb lapjaira, s amelyet minden genercinak ismernie kell, amg magyar l e fldn. - Azon a gyszos napon, az aradi vr szaki sncban goly ltal vgeztk ki Lzr Vilmos ezredest, grf Dessewffy Arisztid, - elemri s ittebei Kiss Ern s Schweidel Jzsef tbornokokat, - mg a vrtl dlre, a Maros rtern akasztotta fel Franz Bott, a brnni hhr, lovag Poeltenberg Ern, Trk Ignc, Lahner Gyrgy, Knezich Kroly, Nagysndor Jzsef, grf Leiningen-Westerburg Kroly, Aulich Lajos, Damjanich Jnos s grf Vcsey Kroly tbornokokat.
Idzzk most fel a hs tbornokok alakjt, letplyjuk utols kt vnek felvillantsval - a kivgzs sorrendjben.
Lzr Vilmos honvdezredes a Torontl vrmegyei Nagybecskereken szletett 1815-ben, vagyontalan magyar-rmny nemesi csaldbl. 1848-ban jelentkezik a honvdseregbe, s 1849 februrjtl mr utszkari rnagy. prilisban a Zemplnben llomsoz csapatok parancsnoka, jnius kzeptl pedig dandrparancsnok a 9. hadosztlyban. Ezredesi rangjt augusztus kzepn, a temesvri csataveszts utn kapja Bem tbornoktl. Katolikus, ns, 3 gyermek apja. A goly ltal kivgzettek csoportjban 34 vesen volt az els.
Dessewffy Arisztid honvdtbornok, az Abaj vrmegyei Csknyban szletett, 1802-ben magyar nemesi csaldbl. A szabadsgharc kitrsekor a srosi lovas nemzetrsget szervezi, majd a honvdek sorba ll. A tli hadjrat sorn tanstott helytllsrt ezredesi kinevezst kap, a tavaszi hadjrat alatt az I. hadtest hadosztlyparancsnoka lesz, 1849. jnius 1-n nevezik ki tbornokk a IX. hadtest parancsnokaknt. Evanglikus valls, ns. 47 vesen a goly ltal kivgzettek csoportjban volt a msodik.
Elemri s ittebei Kiss Ern honvdtbornok, Temesvron szletett 1799-ben, dsgazdag magyar-rmny nemesi csaldbl. 1848-ban a csszri s kirlyi 2. (Hannover-) huszrezred parancsnoka Nagykikindn s ezredvel az elsk kztt kezdi meg a kzdelmet a dlvidki szerb felkelk ellen. Tbornokk 1848. oktberben nevezik ki. 1849 janurjban a pancsovai veresg utn felmentik a bnsgi hadtest parancsnoksga all, viszont rdemei elismerseknt orszgos fparancsnok lesz, altbornagyi rangban. - Katolikus valls, gyermektelen. - 50 ves korban a goly ltal kivgzettek csoportjban volt a harmadik.
Schweidel Jzsef honvdtbornok a Bcs vrmegyei Zomborban szletett 1796-ban, vagyontalan nmet polgri csaldbl. 1848 augusztusban vezeti haza a cs. s kir. 4. (Sndor-) huszrezredet s rangids tisztknt felesketi tiszttrsait a magyar alkotmnyra. A schwechati tkzetben tanstott btorsgrt a Honvdelmi Bizottmny oktber 28-n tbornokk nevezi ki s hadosztlyparancsnok lesz a fel-dunai hadtestnl. 1849 mjusban Pest vros trparancsnoka. Br a hadbrsg kegyelemre ajnlotta - Haynau nem kegyelmezett. - Katolikus, ns, t gyermek apja. 53 vesen a goly ltal kivgzettek csoportjban volt a negyedik.
Lovag Poeltenberg Ern honvdtbornok, Bcsben szletett 1813-ban, osztrk nagybirtokos nemesi csaldbl. 1848-ban huszrkapitny a 4. (Sndor-) huszrezredben, amikor - tiltakozsa ellenre - Magyarorszgra veznylik. Rszt vesz a Jellasics elleni hadmveletekben. Feleskszik a magyar alkotmnyra s hallig h marad a szabadsgharc gyhez. Vgigkzdi a tli s a tavaszi hadjratot; prilis vgtl a 7. hadtest parancsnoka ezredesi, majd jnius elejtl tbornoki rangban. Gyrnl a legveszedelmesebb llsban aratta legszebb sikert. Tagja az oroszokkal trgyal delegcinak Vilgos eltt. - Katolikus valls, ns, 3 gyermek apja. - A hhr elsnek szltotta. 36 vet lt.
Trk Ignc honvdtbornok, a Pest vrmegyei Gdlln szletett 1795-ben, kisbirtokos magyar nemesi csaldbl. Hadmrnki akadmit vgzett Bcsben, kivl erdtsi szakember volt. 1848 szeptembertl Komromban vrerdtsi igazgat s oktberben csatlakozik a vr rsgvel a honvdsereghez. 1849. janur vgtl tbornok s a komromi erdtmny parancsnoka. Buda bevtele utn a vr erdtseit az tervei alapjn romboljk le. Mjustl a honvdsg hadmrnki karnak helyettes vezetje, jliustl pedig fparancsnoka. Katolikus valls, ntlen. A hhr msodiknak szltotta. 54 ves volt.
Lahner Gyrgy honvdtbornok 1795. oktber 6-n szletett a Turc vrmegyei Necplon, nmet polgri csaldbl. 1848 nyarn a szerbek ellen harcol, majd szeptembertl a Honvdelmi Minisztriumba kerl s hamarosan hadfelszerelsi s fegyverkezsi ffelgyelnek nevezik ki. 1849 februrjban mr tbornok. Nehz feladatt a lehetsgekhez kpest kivlan oldotta meg. Nevhez fzdik a nagyvradi fegyvergyr fellltsa s a katonai esemnyek miatt a kormny kltztetsnek megszervezse is. Katolikus, ns, 1 gyermek apja. Pontosan 54. szletsnapjn a felakasztottak kztt volt a harmadik.
Knzich Kroly honvdtbornok, a horvtorszgi Veliki-Groljevacban szletett 1808-ban, horvt katonacsaldbl. 1848-ban a 34. gyalogezred szzadosaknt lp t a honvdseregbe, s Damjanich veznylete alatt harcol a szerb felkelk ellen. A szolnoki csata utn ezredess lptetik el. A tpibicskei csatban az ltala vezetett dandr foglalta el a Tpi hdjt. A vci s a nagysalli diadalok is rszben az nevhez fzdnek. 1849 mjusban tbornoki kinevezst kap, Buda visszafoglalsakor mr a III. hadtest parancsnoka. Kossuth erdlyi kormnyznak is kiszemelte, de a katonai helyzet alakulsa folytn a szabadsgharc vgn a tartalk parancsnoka Tokaj trsgben. - Katolikus valls; ns, 2 gyermek maradt utna, amikor 41 ves korban negyedikknt felakasztottk.
Nagysndor Jzsef honvdtbornok 1804-ben szletett Nagyvradon, vagyontalan magyar nemesi csaldbl. 1848-ben jelentkezik a nemzetrsgbe s Damjanichcsal egytt harcol a szerb felkelk ellen s az itt tanstott kimagasl helytllsrt rvidesen alezredesnek, majd ezredesnek lptetik el. A tavaszi hadjrat vgre mr a feldunai hadtest lovassgnak parancsnoka, majd prilis vgtl az I. hadtest lre kerl tbornoki rangban. Buda ostromnl szemlyesen vezeti hadtestt a gyztes roham alkalmval. - Katolikus valls, ntlen. - tdik volt a sorban; 45 ves korban rte a hall.
Grf Leiningen-Westerburg Kroly honvdtbornok 1811-ben szletett Hessen-Darmstadt nagyhercegsg Ilbenstadt vrosban, elszegnyedett nmet fnemesi csaldbl. Felesge rvn magyar honossgot szerez 1844-ben. 1848 szn ezrednek trzskarval Temesvrra rendelik, ahonnan nknt jelentkezik a honvdseregbe s a bnti hadtestben harcol a Dlvidken a szerb felkelk ellen. Rszt vesz Damjanich minden hadmveletben; 1849 februrjban a cibakhzai tkel vdelmben szemlyesen vezeti csapatt, de majdnem a csszriak fogsgba esik. A szolnoki csata idejn mr alezredes, prilisban pedig ezredesi rangot kap. A tavaszi hadjratban tanstott katonai ernyei elismerseknt jnius folyamn tbornokk lptetik el. - Luthernus valls - ns, 2 gyermek desapja. A hhr hatodiknak szltotta. 40 ves volt.
Aulich Lajos honvdtbornok, Pozsonyban szletett 1793-ban, nmet polgri csaldbl. 1848-ban a pozsonyi 2. sorgyalogezredbl veznyeltk a Dlvidkre a fellzadt szerbek ellen, majd oktber vgtl mr ezredesi rangban a fel-dunai hadtest egyik hadosztlynak parancsnoka. A kpolnai csata eltt kapja meg tbornoki kinevezst. Rszt vesz a tavaszi hadjratban. 1849 jlius kzepn Kossuth a hadgyi trca lre nevezi ki. - Katolikus valls; ntlen. - A hhr hetediknek szltotta; 56 ves korban rte a hall.
Damjanich Jnos honvdtbornok a Temes vrmegyei Stazn szletett 1804-ben, szerb katonacsaldbl. 1848 nyarn rnagyi rangban vesz rszt a honvdsereg szervezsben s a fknt erdlyi ifjakbl ll 3. (Szegedi-) honvdzszlalj kikpzsben. A szerbek fltt aratott fnyes gyzelmei elismerseknt novemberben ezredes, decemberben pedig tbornoki kinevezst kap. A szabadsgharc legfnyesebb diadalai az nevhez fzdnek: 1849. mrcius elejn a III. hadtest parancsnokaknt vvja ki a nagyfontossg szolnoki gyzelmet, amelyet prilisban a tpibicskei, az isaszegi, a vci s a nagysalli kvet. Bokatrse azonban mjustl megakadlyozza a harcokban val tovbbi rszvtelt s jliustl az aradi vr parancsnoklst bzza r a kormny. - Grg nem egyeslt valls; ns - gyermektelen. 45 vesen nyolcadik volt a sorban.
Grf Vcsey Kroly honvdtbornok Pesten szletett 1807-ben, kisbirtokos magyar fnemesi csaldbl. Apja altbornagy, a magyar nemesi testrsg parancsnoka Bcsben, nvre udvarhlgy, Ferenc Jzsef egyik nevelje. Mr 1848 mjustl harcol ezredvel a szerbek ellen s oktberben ezredesi rangot kap, december kzeptl pedig tbornok. 1849 janurjban erlyes fellpsvel menti meg a bcskai hadtestet a felbomlstl, majd a Kzp-Tisza vidkre vezeti, ahol Damjanichcsal egytt vvja meg a szolnoki tkzetet 1849. mrcius 5-n. Ezt kveten Arad s Temesvr bevtelvel bzzk meg, amelynek vgrehajtsa sorn Aradot kihezteti, de a temesvri rsggel nem br. - A legslyosabb tlet neki jut, mert vgig kell nznie trsai kivgzst. - Katolikus valls; ntlen, gyermektelen. - 42 vesen zrta be az akasztsra tlt tbornokok sort.
Hogy milyen megdbbenst s ellenrzst vltott ki a kortrsakbl is ez a nyilvnvalan primitv bosszvgybl ered s felhbort gaztett, azt jl pldzza az aradi vrban aznap keletkezett s a vrtank nevnek kezdbetit sszefoglal onomasztikon: " PANNNIA! VERGISS DEINE TODTEN NICHT, ALS KLAGER LEBEN SIE!" (:Magyarorszg! Ne feledd Halottaidat, mint Vdlk lnek k!:)
Kossuth Lajos 1883. mrcius 15-n nevezte el Aradot a Magyar Golgotnak s neknk magyaroknak ez a slyos trtnelmi tragdia adja meg Arad jellegt ma is, amelyhez a nemzet - Trianon ellenre is - sohasem lehet htlen!
A porig sjtott hozztartozk kzl tbben is igyekeztek a kivgzett tbornokok holttesteit az akkor mg l szrnysges kzpkori szoks szerint a baktl megvenni a mlt eltemets vgett. gy mg azon a rettenetes jjelen elszlltottk a veszthelyrl grf Vcsey (50 arany), grf Leiningen (13 arany), Damjanich (300 forint) s Lahner (300 forint) holttesteit, akik kzl Vcseyt mg azon jjel eltemettk Aradon. Leiningent Monyorn helyeztk srba s innen 1876-ban vittk t a borosjeni templom kriptjba. Damjanich s Lahner holttesteit oktber 8-n jjel temettk el a Krolyi grfok mcsai birtokn lv parkban. Kiss Ern tbornok holttestt ugyancsak 8-n jjel emeltk fel a sncrokbl s 9-n temettk el Aradon, majd 1855-ben Katalinfalvra vittk, onnan pedig 1871-ben kerlt t a bnti elemren ptett j csaldi kriptba, ahol azta is nyugszik. Dessewffy Arisztid holttestt 1850 prilisban emeltk fel s a Brtfa melletti csaldi birtokon, a margonyai parkban h elyeztk rk nyugalomra. Ma is a Felvidken alussza rk lmt.
A jeltelen srban nyugv tbbi vrtan fldi maradvnyainak felkutatsra az 1860-as vekben mozgalom indult, de eredmny nlkl s csak 1932-ben, a Maros radsa sorn kerltek el csontmaradvnyaik, valamint az akasztfk kampszgei s szilnkjai. (Megjegyzem, hogy 1989-ben, a 140. vforduln, a Magyar Nemzeti Mzeumban rendezett emlkkilltson ezek a szomor relikvik is lthatak voltak.) Az ekkor elkerlt csontmaradvnyokat is a Vcsey hamvait rz kriptba temettk el.
Lnyeges vltozs ezt kveten csak a 125. vforduln trtnt: 1974. oktber 6-n Dessewffy s Kiss Ern hamvainak kivtelvel, az ismert helyeken porlad csontok sszegyjtsvel 11 vrtan tbornok fldi maradvnyait nneplyes keretek kztt az 1881. oktber 6-n fellltott obeliszk oldalban temettk el vgs nyugvhelyl.
Az aradi vrtank mellett ugyanilyen fontos ktelessgnk megemlkezni grf Batthyny Lajosrl, az els fggetlen felels magyar kormny miniszterelnkrl is, akit ugyanezen a napon vgeztek ki Pesten az egykori Neugebude pletnek udvarn, a mai Szabadsg tren.
s ez a sors jutott mg tovbbi 20 magas rang honvdtisztnek is, kzttk Kazinczy Lajos honvdtbornoknak, ""tizentdik vrtannak", a klt Kazinczy Ferenc legkisebb finak, akit ugyancsak Aradon lttek agyon oktber 25-n. Tovbbi tbb szz honvdtisztet tltek hallra, az tletek legnagyobb rszt azonban kegyelembl hsz esztendei vrfogsgra vltoztattk. gy a birodalom brtnei - a pesti jplet, Olmtz, Josefstadt, Kufstein, Theresienstadt, Munkcs, Arad, stb. - megteltek magyar politikai rabokkal.
A klfldre menekltek kzl sokat tvolltkben tltek hallra s nevket akasztfra kiszgezve tettk kzszemlre. 1851. szeptemberben gy akasztottk fel jelkpesen - tbbek kztt - Kossuth Lajost, Mszros Lzrt, Perczel Mrt s Miklst, Szemere Bertalant, Andrssy Gyult, Tncsics Mihlyt s msokat. Vgl pedig tbb tzezer honvdet s tisztet kzlegnyknt vekre besoroztak a csszri hadseregbe.
Emlkezznk ht Rejuk kegyelettel, a szzadforduln lt klt, Palgyi Lajos (1866-1933.) 1899-ben rott "Az aradi vrtank" c. megrz, de a mnak is szl kltemnynek ezen megemlkezs elejn kzlt els versszaka mellett az utols versszakban megfogalmazott gondolatokkal is:
"S k lni fognak, lni mindrkkn, Szent lesz, rkk szent a srgdr, Amg az eszmny ki nem hal e fldn, Mg magyar szellem mg magasba tr, Az igt, melyrt ltet ldoznak, Szvbe rtk az egsz haznak, Utdtl fogja h utd tanulni: Hogyan kell lni s hogy lehet meghalni."
1. Az aradi eltlteket Winkler Brn, Sujnszky Eusztch, Bardcz Sndor s Pleva Balzs minorita szerzetesek, Bal Bni reformtus lelkipsztor s Vasile Sombati ortodox ppa ksrtk utols tjukra.
2. Aznap esett az es Aradon
3. Franz Bott, a hhr ezeltt mg sosem akasztott arisztokratkat.
4. A kivgzs reggeln Arad rsge riadkszltsgben volt. A katonk g kanccal lltak a vrfalon az gyk mellett.
5. Kiss Ernt csak egy goly tallta el a vlln a fel kldtt hrombl. Bntetsl a r clz hrom katont lecsukattk.
6. Poeltenberg Ern csak ennyit mondott, amikor elindultak veszthelyk fel: "Szp kis deputci megy az ristenhez, hogy a magyarok gyt kpviselje!"
7. Damjanich trtt lba mg nem forrt ssze, ezrt szekrre ltettk, amin ders nyugalommal szivarozott.
8. "Rgen nem voltam mr friss levegn!" - szlt Leininger-Westerburg Kroly a mellette halad papnak.
9. Aulich Lajos utols jszakjn Horatiust olvasott.
10. Elsknt Poeltenberg Ernt vezettk a bitfhoz. Bal Bni reformtus lelksz gy emlkezett vissza erre a pillanatra: "A hhr a ktelet a nyakra teszi, s vasszgre rhurkolja. Egyik pribk kikapja a zsmolyt Poeltenberg all, a msik kett teljes ervel hzza lefel kt karjt, s rkapaszkodik, hogy kinyjtsk a felakasztott testet. A hhr erlkdik, hogy az ldozat nyakt kitrje, azonban Poeltenbergnek igen izmos bikanyaka volt, s a hhr sokig veszdtt, mg vgre clt rt. A vrtan halltusja hossz s szrny volt, s Tichy rnagy krrmmel nzte az els akasztst." 11. Trk Ignc szvrohamot kapott, mieltt a hhr vgezhetett volna vele.
12. Lhner Gyrgynek aznap volt az 54. szletsnapja.
13. Nagysndor Jzsef az utols pillanatig szivarozott.
14. Leininger-Westerburg Kroly a hesseni nagyhercegsg leszrmazottja volt. Tvoli rokonai kztt az angol uralkodhz egyes tagjai is szerepeltek. Mivel nagyon magas ember volt, sokat szenvedett, mire kimlt.
15. Mgsem szenvedett a legtbbet, hanem Damjanich, akinek a maga 190 centijvel fldig rt a lba. A hhr nem is tudta eltrni a nyakcsigolyjt, hanem meg kellett fojtania.
16. Vcsey Kroly apja a csszr mellett szolgl magyar nemesi testrsg utols parancsnoka volt, s kln levlben krte Ferenc Jzsefet, hogy mltatlan fit fossza meg kamarsi mltsgtl - vagyis kitagadta. Utolsknt lpett a bit al annak az aradi vrnak a tvben, amit foglalt el a csszriaktl. Damjanich holtteste eltt elhaladva megcskolta annak kezt, pedig Szolnok bevtele utn csnyn sszekaptak mindenki fle hallatra.
17. Schweidel Jzsef pontos naplt vezetett fogsga alatt. 1849. oktber 5-n ez llt benne: "...zrom ezeket a sorokat, s remlem, hogy oktber 6-n rvendetesebb rzsekrl szmolhatok be..."
18. Kiss Ern dsgazdag milliomos volt. Korbban mg Haynaunak is adott klcsn, aki azonban adsa maradt.
19. Nagysndor Jzsef bcslevelben gy ksznt el menyasszonytl. "Szerencss, nagyon szerencss az a frfi, aki lesz ez a csakugyan minden tekintetben tkletes, mennyei teremtmny - lelkem mlybl azrt imdkozom benssges hvvel, hogy Isten adjon neki sok szerencst." Arja ksbb Klauzl Gbor felesge lett.
20. Karl Ernst trzshadbr, aki a hallos tleteket meghozta, 1867-ben, teht a kiegyezs esztendejben lovagi rangot kapott Ferenc Jzseftl
EMLKEZZNK HSEINKRE KEGYELETTEL!
|