hadak-utja
hadak-utja
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Krds
Lezrt szavazsok
 
  • Hrek, cikkek, tanulmnyok
  • Hrek, cikkek, tanulmnyok : Interj Kocsis Istvn drmarval
  • Interj Kocsis Istvn drmarval

    hadak-utja  2007.11.01. 20:27

    Az erdly.ma internetes jsg leadott egy riportot soron kvetkez eladnkkal, melynek cme: A kizkkent id helyrelltsa.



    erdly.ma - Kultra


    A kizkkent id helyretolsa
    jvi interj Kocsis Istvn drmarval
    [ 2006-01-01 - 20:17:18 ]

    Kocsis Istvn drmar

    Az idn 65 ves irodalomtrtnsz, trtnsz, drmar Kocsis Istvn a legnagyobb erdlyi rk sorban vlt ismertt novellival, majd trtnelmi trgy drmival. Az erdlyi s magyarorszgi sznhzak sorozatban mutattk be mveit. Az 1980-as vek ta Magyarorszgon l kivl alkot szmra szintn jelents sikert hozott a Pski Kiad gondozsban harmadik, bvtett kiadst megrt, a Szent Korona misztriuma s tana krdskreit bemutat, Magyarorszg Szent Koronja cm knyve. Elzleg hrom knyvet rt a Szent Koronrl: A Szent Korona tana, A Szent Korona misztriuma, A Szakrlis fejedelem. Magyar trtnelmi trgy eladsaival szinte az egsz vilgot bejrta. letmvt thatja a Szent Korona tana cm knyvnek zr gondolata: „…ha a magyar nemzet nem tagadja meg azt az alapelvet, amely vszzadokon t meghatrozta a magyar jogfejldst, azt az alapelvet, mely szerint trvnysrts jogot nem alapt, akkor semmi mst nem mondhatunk, mint azt, hogy Magyarorszg ma is a Szent Korona orszga. De ha ezt az alapelvet a magyarsg kpes lenne megtagadni, akkor mindent megtagadna, ami a magyar nemzet trtnetben magasztos volt: Szent Istvntl Dek Ferencig mindent. Az egsz magyar kzjogot, a trtneti magyar alkotmnyt, a Szentkorona-tant, az egsz magyar mltat, mindazt, ami nehz helyzetben a magyar nemzetet megtartotta. A mlttal egytt persze megtagadn sajt jvjt is. Mg szerencse, hogy a jogfolytonossg helyrelltsnak megtagadsa nem jelenti azt, hogy vgrvnyesen megszakadt a jogfolytonossg.”

    Vlemnye szerint a 21. szzad els msfl vtizede milyen rtkeket tud felmutatni? A mostani sllyed vilgbl ezek kzl mit mentene meg, ha tehetn?

    Vltozban van a vilg nemzeteinek a viszonya a magyar nemzethez. Mikppen? Segtsgnket krik egy nagy kzdelemben. Kzdenek egy nagy veszedelemben, mlt vlaszt szeretnnek adni egy nagy fenyegetsre. Nem volt mg ennl nagyobb veszedelem. Beszlnek mr bizony a nmet nemzethall fenyegetsrl is, de a francirl is, az angolrl is. Fogynak, regszenek az eurpai nemzetek, s lelkiismeretes gondolkozik mr sejtik, hogy csak akkor meneklhetnek meg, ha visszafordulnak a rgi ltet hagyomnyokhoz, a szent hagyomnyokhoz. Milyen ltet, szent hagyomnyokra gondolnak? Azokra bizony, amelyeket a jvend szmra a Szent Korona mentett t, amelyekhez ezrt a magyar nemzet segtsgvel trhetnek vissza. Nemcsak n mondom, mondjk ezt bizony nmet, angol, francia hagyomnyhv politikusok is, leghangosabban taln a Szatmrnmeti krnykn felntt s Nmetorszgba visszateleplt reg svbok. Bznak a mg felleszthet magyar hagyomnyokban, s csodkat mondanak. s olyanokat mondanak, hogy mr Dante megmondta. Olyanokat mondanak, hogy a magyar trtnelem misztriumjtk. s hogy szmt bizony, nagyon sokat szmt, hogy Eurpa npei mikppen vlnak rszesv ennek a misztriumjtknak. Hisznek teht az eurpai nemzetek legjobbjai a mg felleszthet magyar hagyomnyokban, amelyek ket is megmenthetik.

    Mely hagyomnyokban?

    Elssorban a magyar kzjogi hagyomnyokban bznak. El is vrtk volna a magyar nemzettl, hogy az Eurpai Uniba val belpse elksztsekor ragaszkodjk a magyar kzjogi hagyomnyokhoz: trtnelmi alkotmnyhoz, valamint a Szent Korona tanhoz, azaz lltsa helyre a jogfolytonossgot. Hiba vrtk: csaldniuk kellett. Akik a magyar nemzetet kpviseltk Brsszelben, azok bizony fel sem fogtk, mirl van sz.

    Megannyi nemtelen, zlstelen tmads ri a magyar szakrlis szimblumainkat. tfog stratgia ltszik kibontakozni az utbbi 15 vben identitsunk gyengtsre.

    A nemzethall rmrl szlvn, egy klns ellentmondsra is felhvhatjuk a figyelmet: az uralkodv vl liberlis ideolgia nem tri meg az nvdelmi konzervativizmust. Ez azt jelenti, hogy csak az a nemzet szmthat tmogatsra, vlhat tagjv a jlti llamok nemzetei kzssgnek, amelyik lemond a hagyomnyos nvdelemrl: nem ragaszkodik az abortusz tilalmhoz, az anyasg szentsgnek mlt megbecslshez s megbecsltetshez, a nemi eltvelyedseket hajland termszetesnek s jogosnak tekinteni stb. Csakhogy mindazon nemzetek, amelyek lemondanak a hagyomnyos nvdelemrl, szksgkppen elsorvadnak, kihalnak. Miben is ll teht a nagy ellentmonds? A liberlis ideolgit felttel nlkl elfogad, azaz nvdelmi sztnt elfojt, azaz kivesz nemzetek orszgt a jvendben csak azon nemzetek ksei utdai lakhatjk be, amelyek ppen azrt sokasodnak, mert ahelyett, hogy megfelelnnek a liberlis elvrsoknak, rzik hagyomnyaikat. Vilgi konzervativizmus vagy vallsi fundamentalizmus hveiknt? Ez most mellkes. Ami nem mellkes: az uralkodv vl liberlis ideolginak vgl azon nemzetek utdai lesznek az ldozatai, akik elfogadjk, srthetetlennek tekintik a liberlis alapelveket, s azon nemzetek utdai lesznek a kedvezmnyezettjei, amelyek ma nem felelnek meg a liberlis elvrsoknak… Elkpzelhet-e ennl flelmetesebb ellentmonds?

    A liberlis ideolgia trhdtsa egsz Eurpt veszlyezteti, hiszen a
    keresztnysget, a nemzeti identitst alapjaiban tmadja.


    A nemzethall rmvel mltkppen szembenz nyugat-eurpai politikusok, mondottuk, bznak a mg felleszthet magyar hagyomnyokban, s csodkat mondanak. Hogy mr Dante megmondta. Mit mondott Alighieri Dante a XIV. szzad elejn? Egy nagy veszedelemre hvta fel a figyelmet, mgpedig igen hatsosan. Nemcsak ltta a keresztny vilgot fenyeget veszedelmet, s beszltek rla az fellpse eltt is, de figyelmeztetett r leghatsosabban. Arra figyelmeztette a keresztny vilgot az Isteni sznjtkban, hogy a valdi hsg, az Istent megillet hsg az uralkodknak felttel nlkl jr hsgg silnyul, s ezzel a kirlyi udvarokba bekltzik a „legkrtkonyabb” flelem. A flelem, amely maga kr vonzza a szolgasgot. Az uralkod a jvendben – figyelmezteti kortrsait Dante – mr nem Isten akaratnak mlt kzvettje, hanem olyan sznand ember, akinek legfbb uralkodi clja elgg szgyenletes, mert nem ms, mint a hatalom megtartsa s nvelse.

    „Fortlyos flelelem igazgat minket.”

    Bizony a ksbbi korok machiavellista uralkodjt jvendlte meg Dante. s kiltotta: vdekezz, keresztny vilg a jvend alkalmatlan s mltatlan uralkodinak, vezet politikusainak zsarnoksgtl. A Dante vszkiltsra minden ntudatos eurpai nemzet megprblt vlaszolni. Megkezddtt a kzdelem a legveszedelmesebb uralkodi trekvseket ellenslyozni kpes alkotmnyrt. De a nagy kihvsra a magyar vlasz volt a legmltbb. A magyar vlasz a Szent Korona tana. A korabeli magyarsg hivatott kpviseli kpesek voltak mltkppen vlaszolni a nagy kihvsra: „az elrejtztt, sehol mr fel nem tallhat” szakrlis kirly felsgjogait, teljhatalmt az „el nem rejtztt, jelenlev” s tisztelve tisztelt szakrlis szemlyre, a Szent Koronra ruhzzk t. A magyar trsadalom teht mltkppen megbecslvn a szerves jogfejlds eredmnyeit, a Szent Korona ltal ragaszkodni tudott a magasabb rend hagyomnyhoz, amelynek lnyege Isten akaratnak komolyan vtele, a kldetstudat komolyan vtele, a szakrlis komolyan vtele. Azltal, hogy a Szent Korona a szakrlis kirly jogutdja, a Szent Korona tana tulajdonkppen tmenti a ksbbi korszakokba a szakrlis kirlysg kornak nagy eszmnyeit, a szakrlis kirlysg ltet, nemzetment s keresztnysgment hagyomnyait. A Szent Korona tannak taln ez a legnagyobb rdeme.

    Trtnelmi pldval illusztrlva, mikppen hatrozta meg a Szent Korona a rgi magyar letet?

    A Szent Korona tana megrz erejv vlt a magyar alkotmnynak, a magyar llamisgnak, meghatrozjv a magyar kzjogfejldsnek, de jelentsge nem akkor volt a legnagyobb, amikor a magyar nemzet jltben s biztonsgban lt, hanem akkor, amikor nehz helyzetekbe kerlt. Trtnelme legnehezebb helyzetein a Szent Korona segtsgvel lett rr a magyar nemzet... Megteremtje volt a nemzeti egysgnek a magyar trtnelem legnehezebb, legdrmaibb helyzeteiben. Felfoghatatlan ennek a jelentsge, s ma mr szinte hihetetlen, hogy Valakinek ksznheten a nemzeti egysg mindannyiszor helyrellt, amikor a szthzs vgzetes lehetett volna. Hivatott protestns llamfrfiaink ppolyan odaad hvei a Szent Koronnak, mint hivatott katolikus llamfrfiaink. A nagy protestns erdlyi fejedelmek kzdelmk elsrend cljnak tekintettk, hogy a Habsburg-hzi magyar kirly trekvseivel szemben a Szent Koronnak a trtnelmi magyar alkotmnyban, a Szentkorona-tanban kifejezett akaratt gyzelemhez segtsk. De mi a titka pldul a katolikus s Habsburg-prti Pzmny Pter s a protestns s Habsburg-ellenes Bethlen Gbor kzeledsnek, egymsratallsnak? A magyar nemzet jvje szmra talljuk meg a megoldst, ha ezt a titkot megfejtjk. Tekintsnk Pzmny Pter s Bethlen Gbor vilgra. Kzdelmkre, vitjukra, egymsrautaltsgukra. El is szomorodhatunk. Ne ltassuk magunkat. Mindkettjk Magyarorszga kln-kln ersebb, mint a mai egyetlen Magyarorszg. Amilyen a mai egyetlen Csonka-Magyarorszg. Milyen volt Bethlen Gbor orszga? Ers – hadserege s a hit ltal. A Pzmny Pter, a kirlyi Magyarorszg? Ers – trvnyei s a hit ltal. Jegyezzk itt meg: Pzmny Habsburg-prti volt. De nem volt nehz neki j magyarknt Habsburg-prtinak lenni, mert a korabeli Habsburg-hzi magyar kirlyt knyszerteni lehetett a magyar rdekek tiszteletben tartsra. Knyszerteni lehetett – az alkotmny ltal, a koronzsi eskje s a hitlevele ltal. s a magyar rdekek tiszteletben tartsra knyszertette a Szent Korona. Igen, Pzmny kirlya flve tisztelte a Szent Koront. Flt megsrteni a Szent Korona tant. Nem felfoghatatlan ez. Mirt bzik teht Pzmny Bethlenben, Bethlen Pzmnyban? Mert tudvn tudjk: lehet ms a vallsuk, lehetnek msflk politikai elkpzelseik, de eggy kell vlniuk a Szent Korona misztriumban s a Szent Korona tanban. Milyen rdekes a Bethlen–Pzmny viszony kzjogi megkzeltse is! Magyarorszgon a korabeli Habsburg-hzi uralkodk egyike sem – sem II. Mtys, sem II. Ferdinnd –, bizony egyikk sem veszi nknt s mltkppen tekintetbe a magyar nemzet rdekeit – ezrt a magyar kirlysgban n a kzjog jelentsge. Bethlen s kormnya viszont mltkppen vdi Erdlyben a magyar rdekeket – s itt cskken a kzjog jelentsge. Magyarorszgon vannak e korban kzjogi kzdelmek, Erdlyben nincsenek. gy mkdtt a magyar nvdelmi sztn. Bethlen tudja: Pzmny nem azrt hatalmas r, mert kedveltje a kirlynak, hanem azrt, mert a kirlyval szemben a Szent Korona akaratt kpviseli. Pzmny is tudja: amikor Bethlen harctren kzd a korabeli magyar kirly haderejvel, akkor a Szent Korona akaratt akarja rvnyesteni. s itt van a magyar nemzet megmaradsnak a titka. Addig Magyarorszg mindig talpra llt, amg a magyar nemzet kpviseli – akrmilyen prtiak, akrmelyik felekezethez tartozk – tiszteletben tartottk a Szent Korona tant, eggy tudtak vlni a Szent Korona misztriumban.

    Kzbevetem, hogy plda erre Pzmny Pter s Bethlen Gbor egymshoz val viszonya.

    A trvny jelentett mst a Pzmny Pter s Bethlen Gbor kortrsai szmra, mint a mai magyarok szmra. A Szent Korona jelentett mst szmukra. Nem vletlenl volt a trvnynek akkora az ereje. Komolyan veszik abban a korban, hogy a Szent Koronhoz val viszonyt a nemzet nem hatrozhatja meg, miknt a kirly sem. Aki a nemzet tagjai kzl szembefordul a Szent Korona akaratval, azt kikzstik. Hiba a kirly kegye, kivetik a nemzet tagjai kzl… De a korabeli magyar klnben is rette-netesen fl rosszat tenni hazjnak. A Szent Korona megsrtst az a kor nem bocst-ja meg. s annak a kornak a magyarjai abban is hittel hittek, hogy a Szent Korona mint szemlyisg nemcsak jsgos cselekedetekre kpes, hanem a szigor bntetstl sem riad vissza. Amikor Bethlen Gbor Erdlybl elindul hadaival a magyarorszgi hadak ellen, akkor tudvn tudja, hogy a Szent Korona egyik orszga uralkodjaknt megtmadta a Szent Korona msik orszga uralkodjt. De mg valamit tudott: azt, hogy a Szent Korona akaratbl teszi. A Pzmny Pter s Bethlen Gbor korszaknak s a kvetkez korszakoknak egymssal vetlked magyarjai, mint felhvtam mr r a figyelmet, eggy vlnak valamiben – akr tudatosan, akr nem... A Szent Korona misztriumban.


    Beszlgetsnk elejn emltette, hogy a hagyomnyt tisztel nyugat-eurpaiak, a Nmetorszgba visszateleplt reg svbok bznak a magyarsg szent hagyomnyainak visszatrsben.

    Felfoghatatlanabbnak tnhet, mirt rvendett oly nagy tiszteletnek a Szent Korona a nemzetisgek krben is. Pedig nincs ebben semmi rendkvli. Hiszen a Krpt-medencben utoljra a Szent Korona tana volt kpes megteremteni a feltteleit a nemzetek, nemzetisgek bks egyms mellett lsnek. A Szentkorona-tan a trtnelmi Magyarorszg nemzetisgei szmra elssorban a megmaradsuk, nemzetisgi kibontakozsuk feltteleit biztost jogok tiszteletben tartst garantlta. Mskppen volt ez a rendi trsadalomban s mskppen a polgri trsadalomban. A rendi trsadalomban a rgi, kzpkori szerzdsekbe foglalt kollektv jogok rvnyesltek. 1848, illetve 1867 utn a vrmegyei nkormnyzat lte, mely a tbbsgben lev nemzetisg akarata szerint lehetett nemzetisgi, valamint a nemzetisgi, illetve az iskola- s egyhzgyi trvnyek szavatoltk a nemzetisgek megmaradst, rvnyeslst. Igen, joggal mondhatjuk: a Szentkorona-tan a Krpt-medencben harmnit teremtett, az ellene fordul nacionalizmusok diszharmnit – Trianon utn. s azt is vegyk itt tekintetbe, hogy a nem magyar eredet nacionalista tanok, eszmk, eszmnyek, trekvsek mikppen szegltek szembe a Szentkorona-tannal. 1918-ig elkpzelhetetlen volt, hogy felels magyar politikus szembeforduljon a Szentkorona-tannal, megtagadja. Sokszor tnt gy nagy politikusainknak, hogy apolitikus beszlni rla. De valamireval magyar politikus soha nem tagadta meg, soha nem fordult szembe vele – egszen 1918-ig, amikor Krolyi Mihlyk tudatlansgukban, rzketlensgkben semmibe mertk venni. Azzal, hogy megtagadtk a Szentkorona-tant s az egsz trtnelmi magyar kzjogot, vdekezskptelenn tettk az orszgot. A Szentkorona-tan megtagadsnak volt a kvetkezmnye, hogy 1918 utn, a fegyverszneti egyezmnyek megktse utn a magyarsg kptelenn vlt megakadlyozni az orszg nagy rsznek a megszllst.

    A kvetkezmny Trianon.

    A magyar nemzet 1918-ban kptelen volt mltkppen vlaszolni a rettenetes kihvsra: nvdelmi sztnt elvesztette, s nem kergette el azonnal a politikai let sznterrl azokat, akik megtagadtk a magyar trtnelem legnehezebb riban azt az eszmt, amely Magyarorszgot mg megmenthette volna. Ha 1918-ban a Szent Korona tana srtetlen marad, s gy bren kpes tartani tovbbra is a magyar nemzet nvdelmi sztnt, megteremti az egysges magyar ellenllst – mint annyiszor a magyar trtnelem nehz idszakaiban –, akkor a trianoni dikttumra valsznleg nem kerlt volna sor. De ha mgis, akkor a dikttum vgrehajtst tudta volna megakadlyozni a magyar nemzet. A npszavazst mindenkppen kiknyszerthette volna a magyar politika. S a nem magyar tbbsg vidkek npei ppen a Szent Korona tanban bzva nyilvntottk volna ki akaratukat, hogy magyar llampolgrok akarnak maradni.

    Melyek a Szent Korona tana leglnyegesebb krdsei?

    A Szent Korona a magyar llamhatalom legmagasabb rang alanya. a legfbb szemlyisg a magyar kzjog bonyolult vilgban. A Szent Koronban egyeslnek a vgrvnyesen megosztott trvnyhoz s vgrehajt hatalom rszesei: a mindenkori kirly s a mindenkori politikai nemzet. A Szent Koront mint jogi szemlyt a hatalom teljessge illeti, tagjainak- a kirly s a politikai nemzet, egyike sem trhet a Szent Korona egsz hatalmra, azaz teljhatalomra. Igen, a Szent Korona tana nemcsak a kirly, hanem a nemzet hatalmt is korltozza. Mind a kirly, mind a nemzet cselekvsi lehetsgeit szkti (s nemcsak akkor, ha a hatalom akarsrl, birtoklsrl, hanem akkor is, ha pl. alkotmnyozsrl van sz), hogy mikppen a kirly sem, a nemzet sem hatrozhatja meg a Szent Koronhoz val viszonyt.

    Legfbb garancija a Szent Korona a hatalommegoszts vglegessgnek (itt nyilvn nem a hatalom-megoszts modern elvrl van sz, hanem arrl, hogy a hatalombl mikppen rszesedik a kirly s a nemzet), az alkotmnyossg megtartsnak. A kirlyt eskje s hitlevele s a hatalommegosztst kimond trvnyek ktelezik arra, hogy ne trjn abba a magassgba, ahol a Szent Korona mint kzjogi absztrakci ll. De a Szent Korona nemcsak kzjogi absztrakci (az llamhatalom alanya), hanem l organizmus. Test, melynek rszei, tagjai vannak. A trtnelmi Magyarorszgon tagjai voltak mindazok, akik rszesei lehettek a trvnyhoz s vgrehajt hatalomnak a trtnelmi magyar llamban: a kirly s a politikai magyar nemzet: 1848-ig a nemessg, 1848, illetve 1867 utn szrmazsra s nemzetisgre val tekintet nlkl az orszg minden polgra. Ma tagjai mindazok, akik leszrmazottai a Szent Korona egykori tagjainak.

    Fentebb mr emlkeztettem arra, hogy a rgi korokban azrt volt sok a trvnytisztel ember a Szent Korona orszgaiban, mert a Szentkorona-tan nem az alattvali tudatot, hanem a Szentkorona-tagsg kzjogi fogalma meghatrozta felelssgrzetet, valamint az egyenrangsg s a mltsgteljes magatarts kultuszt erstette: mert az orszglakosi magatartsban a mellrendels s nem az alrendels elvnek az rvnyeslst segtette el. Vegyk itt figyelembe azt is, hogy a Szentkorona-tanban nemcsak a kirly s a politikai nemzet tekintettek a Szent Korona tagjainak, hanem a terletek is: orszgok (a Magyar Kirlysghoz tartozk s a vazallus llamok), tartomnyok, vrosok. A koronzs hitelesen szemllteti a nemzetnek s a kirlynak
    aSzentkorona-tan ltal meghatrozott viszonyt. A nemzet mint a Szent Korona (a fhatalom alanya mint legmagasabb rang jogi szemly; gy is mondhatnnk: legmagasabb kzjogi mltsg) alaptnyezje truhzza a kirlyra a Szent Koronban foglalt kirlyi felsgjogokat, a hatalom egy rszt, e hatalom gyakorlsnak a jogt, azaz a koronzssal avatja a kirlyt a Szent Korona msik ftnyezjv. A kirly pedig a koronzskor hitlevelet ad ki, s eskt tesz arra, hogy mind a vgrehajt, mind a trvnyhoz hatalmat megosztja a nemzet kpviselivel, azaz nem zrja ki a Szent Koronbl a nemzetet, nem fogja megksrelni a fhatalom megszerzst, azt meghagyja annak, aki a kzjog-ban flttese: a Szent Koronnak. A koronzs krdse nyilvn esznkbe juttatja a kirlyvlaszts krdst. A Szentkorona-tannak ksznhet, hogy nem vlt vgzetess, hogy a magyar nemzet vszzadokra lemondott a kirlyvlasztsi jogrl. (A Habsburg-korra gondolunk, termszetesen.) Mikppen? A Szent Korona tana megkvnta, hogy a koronzs kzponti gondolata a hatalom truhzott volta legyen.

    A kirlyi hitlevl s a koronzsi esk az ebbl levonhat kvetkeztetseket tartalmazza. A Szentkorona-tagsg fogalma sszefggsben van a Szent Korona tulajdonjogval, melynek alapelve: minden birtokjog gykere a Szent Koronban van, kvetkezskpp a birtok a Szent Koronra szll vissza. (A birtok magszakads, valamint htlensg esetn hramlik vissza a Szent Koronra.) A Szent Korona tulajdonjogt altmaszt trvnyek pedig annak biztostkai, hogy a kirly csak mint a Szent Korona akaratnak vgrehajtja gyakorolhatja a birtokadomnyozs s a nemests jogt. A nemestst, illetve a birtokadomnyozst a kirlynak ennek figyelembevtelvel kell megindokolnia.

    A Szent Korona tulajdonjognak ksznhet, hogy Magyarorszg terletn idegen llampolgr nem brhatott fldtulajdont. (Ha nem gy lett volna, Magyarorszgot a Habsburg-korban valsznleg olcsn felvsroltk volna.) Ennek csak ltszlag mond ellent az a tny, hogy a kirly klhonosnak is adomnyozhatott fldet, hiszen a klhoni megadomnyozsa csak akkor vlt rvnyess, ha t a magyar orszggyls honfistotta: a megadomnyozott teht csak mint a Szent Korona tagja (mint magyar llampolgr) vlhatott Magyarorszgon fldbirtokoss. Nagy jelentsggel brt bizony, hogy a honosts, az n. indignk befogadsa nem a kirly, hanem a Szent Korona jogaihoz tartozott. Azt jelentette ez a gyakorlatban, hogy a honostst a kirlynak krnie kellett az orszggylstl, mgpedig a Szent Koronnak tett szolglatokra hivatkozva. Az orszggylsnek a honfistst elrendel hatrozatval a megadomnyozand tagjv is vlt a Szent Koronnak, miutn nneplyes eskt tett arra, hogy „az orszg trvnyeinek mindenben engedelmeskedni fog, s ennek az orszgnak a szabadsgait tehetsghez kpest meg fogja vdeni, s azok ellenre semmit sem fog elkvetni, az orszgbl annak semmi vrt s semmi rszt sem fogja elidegenteni, hanem egsz igyekezettel azon lesz, hogy az elidegentetteket visszaszerezze.” (1550: 77. tc.)

    Magyarorszgon csak a Szent Korona tagjainak lehetett fldbirtoka. s ez bizony azt is jelenti, hogy 1848-ig, a rendi trsadalom idejn csak a nemessgnek, 1848-tl az orszg minden polgrnak, hiszen ez esztendben minden orszglakos – nemzetisgi s felekezeti hovatartozsra val tekintet nlkl – befogadtatik a Szent Korona tagjai kz, mgpedig a jogkitejeszts elve alapjn. Termszetesen nemcsak a honostsi trvny vdte a magyar fldtulajdont, hanem az sisg trvnye is, mgpedig hossz vszzadokon t. Nagy jelentsggel brt az is, hogy nemcsak a fldtulajdon a Szent Koron, hanem a stratgiai fontossg ipargak (rgen pl. a bnyaipar, ma pl. az lelmiszeripar vagy az energiagazdlkods s a honvdelem megfelel sznvonalt biz-tost ipargak) vagyona is. s mikppen rgen a bnyk, kamark jvedelmei is a Szent Korona tulajdonnak elidegenthetetlen rszei voltak, ma a mai stratgiai fontossg ipargak vagyonval kapcsolatos jogok sszessge illeti a Szent Koront. Gondolkozzunk most el azon, hogy mennyivel gazdagabb lenne a mai magyar nemzet is, ha a rendszervltoztats utni n. privatizci sorn az illetkesek tekintetbe vettk volna, hogy a Szent Korona tulajdonjoga szent s srthetetlen.

    Helyrellthat-e a jogfolytonossg a Szentkorona-tan alapjn?

    Induljunk ki abbl, hogy a trvnysrts jogot nem alapt elve alapjn a magyar trtnelemben mindig helyrellt a jogfolytonossg, ami annyit jelentett, hogy az abszolutizmus megsznse utn a magyar nemzet hivatott kpviseli orszggylsen, illetve nemzetgylsen meg nem trtntt nyilvntottak mindent, ami az abszolutizmus idejn a ltszat-trvnyhozs tern trtnt. Knnyen bizonythat, hogy a Mohcs utni nehz vszzadokban a magyar llamisg azrt maradt meg, mert eleink a jogfolytonossgot sohasem mulasztottk el helyrelltani. Jogfolytonossgot lltott helyre a magyar nemzet I. Lipt korban, II. Jzsef utn, 1791-ben, 1867-ben, 1920-ban. 1944 mrciustl 1990-ig idegen hatalmak, elbb a nmet 3. birodalom, majd a Szovjetuni megszllsa tette lehetetlenn Magyarorszgon a trvnyes jogalkotst. A megszll hadsereg utols alakulatai csak 1991 nyarn hagytk el az orszgot, de a hadsereg kivonulsa elrendelsnek idpontjt mr a megszlls megsznse idpontjnak tekinthetjk. Az 1944 mrciusban megszakadt jogfolytonossgot ezrt 1990-ben lehetett volna helyrelltani. Ez esztendben lehetett volna megvlasztani azt a nemzetgylst, amelynek a feladata a jogfolytonossg helyrelltsa lett volna.

    A szovjet csapatok kivonulsa utn, a rendszervltskor is lehetsgnk lett volna erre.

    A rendszervltoztats hangadi a jogfolytonossg jelentsgt nem tudtk felfogni: nem lltottk helyre a jogfolytonossgot, elfogadtk azt a knyelmesnek tn meg-oldst, hogy a trtnelmi magyar kzjog helyt tovbbra is a szinte tletszeren klcsnztt s tletszeren – s persze gyakran – vltoztatott idegen jog foglalja el. Mit kellett volna tennie a magyar nemzetnek 1990-ben? A Szentkoronatan szellem-ben, annak tanttelei tiszteletben tartsval hozz kellett volna kezdenie a jog-folytonossg helyrelltshoz – nem orszggylsen, hanem jogfolytonossg-helyrellt nemzetgylsen. Mirt a Szent Korona tannak szellemben, annak tanttelei tiszteletben tartsval? Mert a Szent Korona mint jogi szemly tovbbra is a magyar llamhatalom alanya, s gy a Szentkorona-tan nem csak emlke egy dicsbb ma-gyar mltnak, hanem rvnyben lev, ktelez erej kzjogi tan... Kezdhetnnk ennek bizonytst a Szentkorona-tan azon ttele hangslyozsval, mely szerint mikppen a kirly sem, a nemzet sem hatrozhatja meg a Szent Koronhoz val viszo-nyt... De nem szorul bizonytsra, hogy a Szent Korona kzjogi tana ma is ktelez erej. Hisz a magyar nemzet trvnyes kpviseli a Szent Koront sosem tagadtk meg, s a Szentkorona-tant sem hatlytalantotta soha alkotmnyosan sszelt magyar nemzetgyls vagy orszggyls.

    Nem knny felfogni, hogy az 1990. vi rendszervltozskor a magyar nemzet kpviseli mirt riadtak vissza attl, hogy a jogfolytonossg helyrelltsnak krdst rdemben felvessk. Annak ellenre nem, hogy a jogfolytonossg helyrelltsa, tudjuk, nem oldhat meg egyknnyen, de mg a helyrelltsnak a tervezete sem vethet paprra egyik naprl a msikra. Ami bizonyos: egyetlen percre, de csak egyetlen percre mindent rvnyes-nek kellett volna tekinteni, ami a jogfolytonossg megszakadsa rjban rvnyes volt. De a kvetkez percben mr el kellett volna kezdeni a hatalmas munkt, melynek sorn megtlhettk volna a magyar nemzet ezzel megbzott tagjai – az alkotmnyoz nemzetgyls tagjai –, hogy a trtnelmi magyar alkotmnybl mi vlt korszertlenn, illetve mivel kell felttlenl kiegszteni. Mirt nem vllaltk a jogfolytonossg helyrelltst azok, akiknek megadatott, hogy felels beosztsban rszt vllalhassanak a rend-szervltoztats irnytsban? Megsznt volna a megszlls alatt ltrejtt llamadssg, rvnyt vesztette volna a bsi vzermrl szl szerzds... Mgsem vllaltk. Mirt? Emlkezznk vissza arra, mivel kezdtem vlaszomat. Elmondtam, hogy vltozban van a vilg nemzeteinek a viszonya a magyar nemzethez. Mert most segtsgnket krik egy nagy kzdelemben. Kzdenek egy nagy veszedelemben, mlt vlaszt szeretnnek adni a nagy fenyegetsre. Nem volt mg ennl nagyobb veszedelem… Beszlnek mr bizony a nmet nemzethall fenyegetsrl is, de a francirl is, az angol nemzethallrl is. Fogynak, regszenek az eurpai nemzetek, s legblcsebb politikusaik mr sejtik, hogy a keresztny nemzetek csak akkor meneklhetnek meg, ha visszafordulnak a rgi ltet hagyomnyokhoz, a szent hagyomnyokhoz… Megllaptottuk, hogy azokra az ltet, szent hagyomnyokra gondolnak, amelyeket a jvend szmra a Szent Korona mentett t, amelyekhez ezrt a magyar nemzet segtsgvel trhetnek vissza.

    Biztosak lehetnk-e abban, hogy megrtik a magyar kzjogi hagyomnyokat a nyugat-eurpaiak, megrtik-e a Szent Korona tant? A Szent Korona kzjogi tana s az Eurpai Uni szellemisge sszefrnek-e?

    Vllalhatn-e a magyar nemzet ugyanazt, amit az angol nemzet vllal: trtnelmi alkotmnyt s a Szent Korona tant vajon ppgy bevihetn magval a nagy kzssgbe, mikppen az angolok trtnelmi alkotmnyukat s az angol koronaeszmt? Mindegyik krdsre igennel vlaszolhatunk. Kvetkezik az is termszetesen mindabbl, amit fontosnak tartottam elmondani, hogy az Eurpai Uniba val belpsrl mg a legels trgyalst is csak azutn lett volna szabad elkezdeni, miutn helyrelltottuk a jogfolytonossgot. Az Eurpai Uni szmra pedig a kvetkez krdsek lehetnnek idszerek: Mirt lehetne pldartk az Eurpai Uni szmra, hogy a Szentkorona-tan a Krpt-medencben harmnit teremtett, az ellene fordul nacionalizmusok viszont diszharmnit – Trianon utn? Mirt llna rdekben mg az Eurpai Uninak is, hogy a magyar nemzet helyrelltsa a kzjog-folytonossgot a Szent Korona vdelme alatt, a Szent Korona tana ltal rvnyesl trvnysrts jogot nem alapt elve alapjn?

    Szervtiusz Tibor Kolozsvri Krisztus cm szobra a sztszaktott magyarsg sorsnak allegrija, melyrl az alkot azt vallotta: a vilgmindensgre van kifesztve.

    Azt is felvetettem az imnt, hogy a magyar trtnelmet egyre tbben tekintik misztriumjtknak. Sokan felvetik, hogy Trianonban Magyarorszgot keresztre fesztettk. Igen, ezt nemcsak mi magyarok vagyunk kpesek felfogni, megrezni, tlni. Leon Degrelle belgiumi trtnsz pontosan, hitelesen, hatrozottan fogalmazza meg azt a kvetkeztetst, amelyrl azt hihettk, hogy nyugat-eurpai trtnsz felfogni sem kpes, nemhogy megfogalmazni: Magyarorszgot keresztre fesztettk az I. vilghbor utn – s nem bnei miatt, hanem hite, hsge, mgpedig Istenhez val hsge megtorlsakppen. Mit tehetnk mg hozz ehhez? Aki Trianont tanulmnyozza, rdbben, hogy a magyarsgot Trianonban nem mint bnst, hanem mint legrtatlanabbat bntettk, mindenki helyett, ellenfl s szvetsges helyett egyarnt. s arra is rdbben, hogy Trianonban az r Jzus ellen kzd stn legltvnyosabb, legslyosabb ellentmadsnak lett a magyar nemzet a szenved alanya. Minden msnl nyilvnvalbb vlik, hogy a stn a magyar nemzetet valamirt legnagyobb ellensgnek tekinti, s az is, hogy a stn az r Jzusra emelt fegyverrel sjtott r. Annak a krdsnek a felvetse is jogos mg, hogy az r Jzusra emelt karddal mirt ppen a magyar nemzetre sjtott a stn? Mert a Szent Korona nemzete a magyar? Vagy mirt? Mindent megvilgost vlasz helyett most is elgedjnk meg a rgi, de legmegnyugtatbb gondolat megismtlsvel: akit, amit a stn az r Jzusra emelt fegyverrel prbl megsemmisteni, az nem semmisl meg, hanem csak megsemmisthetetlenn vlik.

    Mindig errl szlt s mindig errl fog szlni minden Misztriumjtk utols felvonsa. Errl szlt, errl szl s mindig errl fog szlni, mert Isten az nmaga helyett keresztre fesztettet, keresztre fesztetteket mindig feltmasztja. Fzzk hozz fentiekhez a Szentkorona-eszme egyik szp gondolatt. Ha a misztriuma fell kzeltjk meg, akkor a Szent Korona a magyar nemzet fennmaradsnak, ltnek szent titka. De mondjuk most ki azt is, hogy nemcsak a magyar nemzet ltrl van sz. A Szent Korona tana szerint ugyan a Szent Korona megtagadsnak a magyar nemzet eljelentktelenedse a kvetkezmnye. De a Szent Korona misztriumban mintha minden kitgulna. Sejteti, hogy a magyar nemzet sorsban az egsz keresztnysg osztozik. A Szent Korona misztriumban ugyanis kzponti krds, hogy a Szent Koro-na megsrtsvel az univerzum rendjben a fldi letre vgzetes vltozs kvetkezik be.

    Mondhatjuk teht: ha a magyar nemzet veszlyben van, akkor nemcsak van veszlyben, hanem az egsz keresztnysg.

    A XX. szzad egyik legszentebb let keresztny fpapja, Mrton ron erdlyi kato-likus pspk az 1946. vi pnksd vasrnapjn Csksomlyn elhangzott beszdben kimondja, hogy Trianon miatt Eurpa ismt a hallos bn llapotban van. Majd gy szl Eurpa s a nagyvilg vezet llamfrfiaihoz: „Igazsgunk tudatban s a vltozatlan termszeti s isteni trvnyek alapjn krjk azokat, akiknek flttnk hatalma van – minden hatalom onnan fellrl adatott! – ne fesztsk npnket egy jabb tlettel a rgi keresztre.” m az j keresztre feszts rvidesen – az 1947. vi j bkedikttum alrsakor – bekvetkezett. Keresztre feszts? Mirt mondta ezt ki Mrton ron? s Leon Degrelle mirt beszlt Magyarorszg keresztre fesztsrl? Fentebb mr kimutattam, mi lehet ennek a mlysges rtelme.

    Mindazonltal gy is fel kell tennnk a krdst: ha Magyarorszgot valban hitnek valdisga, Istenhez val hsge megtorlsakppen daraboltk fel, bntettk minden-ki helyett, ellenfl s szvetsges helyett egyarnt, akkor tudnunk kellene arra is a vlaszt, hogy pontosan mit tekintettek Trianon urai (a kulisszk eltt glk, illetve a kulisszk mgl diktlk) oly figyelemre mltnak, rendkvlinek a magyar-orszgi hitletben, hogy elrendeljk annak a misztriumjtknak a megrendezst, amelyben Magyarorszgot (mint Istenhez legkzelebb ll fldi kirlysgot) keresztre fesztik? Mert Regnum Marianum? Mert a Szent Korona orszga? Tekintetbe vettk, hogy ppen azltal, hogy a Szent Korona a szakrlis fejedelem jogutdja, a Szent Korona tana tulajdonkppen tmentette Magyarorszgon a szakrlis kirlysg kornak nagy eszmnyeit mg a XX. szzadba is? Valdi szakrlis kirlysgnak tekintettk taln? Valban hittk, hogy Magyarorszgon szkkenhet szrba s nhet az gig az dvnek fja, amely aztn addig tereblyesedik, mg gai krl nem lelik a fldet?

    Vlasz helyett ismteljk meg: ha a magyar nemzet veszlyben van, akkor nemcsak van veszlyben, hanem az egsz keresztnysg. Bizony, a Szent Korona misztriumban mintha minden kitgulna: sejteti, hogy a magyar nemzet sorsban az egsz keresztnysg osztozik. A keresztnysg trtnetnek a mlypontja Trianon. Trianon mint tudatos szembeforduls Istennel. Nyugat-Eurpa npei nem fogtk fel Trianon vben, hogy mi trtnt a kulisszk mgtt, nyilvn a politikusok tbbsge sem. Nyugat-Eurpa llamfrfiai szolgaknt engedelmeskedtek vagy nma cinkosknt. Tisztelet a kivtelnek. Legtbben nem tudtk, mit cselekszenek. Nyugat-Eurpa npei bizony nem fogtk fel, mi trtnik: hogy amire a vgsnek sznt csapst mrik a cinkossgukkal, azok az ltet hagyomnyok a sajtjaik is.

    Trianonhoz kthet teht az eurpai nemzetek hanyatlsa?

    Nem volt mg tudomsuk a kzelg veszedelemrl: a nemzethall fenyegetsrl. Ma mr nemcsak magyarok beszlnek a magyar nemzethall rmkprl s nemcsak nmetek beszlnek a nmet nemzethall elkerlhetetlensgrl, hanem francik is a francia nemzethall, angolok is az angol nemzethall fenyeget rmrl. s a francik s az angolok is tudjk ma mr, hogy a nemzetket fenyeget hallos veszedelem Trianonban szletett. Ma mr tudjk, akik merik tudni. s tudjk, hogy ha az id „nem tolatik vissza a helyre”, a nemzethall ellen nem tudnak kzdeni. Kizkkent id = ltet hagyomnyok eltnse, a szakrlis hierarchia semmibevtele. s mr sejtik, hogy Trianon rejtlyes urai mirt ppen Magyarorszgot akartk megsemmisteni. Tudtk azok, hogy itt vetheti meg a lbt az, aki a kizkkent idt helyretolja: aki visszavezetheti a keresztnysget a szakrlis hagyomnyokhoz. Az ltet hagyomnyokhoz. Aki ma felelsen kzd a nemzethall rme ellen, aki nemzete szmra a biztonsgos jvend feltteleit szeretn megteremteni, az ma mr Trianon ellensge. s akkor is, ha ltszatra nemzetnek nincs kze Trianonhoz, akkor is, ha ltszatra nemzete Trianon kedvezmnyezettje.

    Bevgeztetett?

    Amikor az eurpai nemzetek legjobbjai a mg felleszthet magyar hagyomnyokban hisznek, azokban, amelyek ket is megmenthetik, elssorban a magyar kzjogi hagyomnyokban bznak. El is vrtk volna a magyar nemzettl, hogy az Eurpai Uniba val belpse elksztsekor ragaszkodjk a magyar kzjogi hagyomnyokhoz: trtnelmi alkotmnyhoz, valamint a Szent Korona tanhoz, azaz lltsa helyre a jogfolytonossgot. Hiba vrtk: csaldniuk kellett. Akik a magyar nemzetet kpviseltk Brsszelben, azok bizony fel sem fogtk, mirl van sz. Mirt lehetnk mgis derltk? Ha a magyar politikusok nem fogjk fel, hogy helyre kell lltaniuk a jogfolytonossgot a Szent Korona vdelme alatt, a Szent Korona tana ltal rvnyesl trvnysrts jogot nem alapt elve alapjn, akkor a jogfolytonossg helyrelltsra ktelezni fogjk ket az Eurpai Uni jvt flt, sajt nemzetk jvjt s egsz Eurpa jvjt flt politikusai.

    Trk Judit

    Foto: Szervatiusz Tibor: Kolozsvri Krisztus - rszlet Lszl Vradi Gyula "Dona nobis pacem" cm filmjbl


     
    Evanglikus Templom
     
    Testvrlapok

    DOBOG

    NaPT

    Szent Korona Orszgrt Alaptvny

      

     

    Magyar Tltos Hub

    Motolla Egyeslet

    Karahun

     

    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG