A magyar trtneti alkotmnyrl
hadak-utja 2007.12.09. 00:41
A Magyarorszgrt Kultrlis Egyeslet nyilatkozata a legaktulisabb magyar gyrl, a rgi alkotmnyunkrl s a jogfolytonossg helyrelltsrl.
Mi az alkotmny?
Politikai megkzeltsben az alkotmny a trsadalom s a kzhatalom viszonyt hatrozza meg.
Jogi megkzeltsben az alkotmny a legmagasabb szint jogi norma
Filozfiai megkzeltsben az alkotmny egy np karakternek jogi tkre.
A magyar trtneti alkotmny 1000 ves jogalkotsunk legfontosabb jogszablyait tartalmazza a hozzjuk ktd trtnelmi s kulturlis httrrel, sszegezve mindazt az llamszervezsi s llamigazgatsi tapasztalatot, mely a Vrszerzds megktse ta szablyozza a magyar trsadalom lett.
A jelenleg hatlyos alkotmnyunk kartlis alkotmny. A trvnyszveg tanusga szerint a trvny alkotk sem tekintettk vglegesnek, ideiglenes jelleggel kerlt megalkotsra.
Ma alapkrds, hogy hatlyos (ideiglenes) alkotmnyunk vajon szmonkrhet, tlthat politikai kzletet teremt-e? Gtat tud-e szabni gazdasgi kiszolgltatottsgunknak? Kpes-e vlaszt adni npessgnk kros fogyatkozsra?
s vgl: az 1949-es sztlinista keretbe bemsolt, klfldi mintkbl fordtott s tbbszr mdostott szveg mennyire tekinthet trtnelmi rksgnknek? Mennyire sajtunk?
Mirt kell a trtnelmi alkotmnyunkon alapul j alkotmnynak felvltania a jelenleg hatlyos alkotmnyt?
• mert ezt rja el a jelenlegi alkotmny, amely az Orszggyls els s legfontosabb feladatnak azt tartja, hogy alkossa meg az orszg vgleges alkotmnyt
• mert az elmlt zivataros vszzadokban bebizonyosodott, hogy trtnelmi alkotmnyossgunk olyan kzjogi krnyezetet teremt, amely mg a legbrutlisabb hdt-gyarmatost trekvseket is gtolni kpes
• mert a jelenlegi alkotmny s az arra pl jogrend ma nem tudja biztostani a demokratikus mkds alapjait, mivel megkrdjelezhetetlenn (s gy lehetv) teszi a csalson vagy hazugsgon alapul, cljaiban s mdszereiben ember- s nemzetellenes, diktatrikus hatalomgyakorlst
• mert helyre kell llatunk nemzetnk sztvert szakrlis alapjt visszaszortva az egyni nzst s gtlstalansgot, felszmolva a mdikon keresztl fenntartott s tmogatott hazugsgot
• mert a Szent Koronn keresztl szerves fejlds rvn kialakult, a vilgon egyedlll minimum ezer ves alapokra lehet visszavezetni llamisgunkat s jogrendnket
• mert elvei ltal kizrhatjuk a jogszer, de erklcstelen hatalomgyakorls lehetsgt, a ngyvenknti vlasztsokat zskmnyszerzsi, kvetkezmny nlkli rablsi lehetsgknt tekint politikai "elit" uralmt
• mert a trtnelmi alkotmny minden szempontbl modern s rugalmas kereteket ad a jogrend kialaktsra s az llam szervezsre, mint azt Nagy-Britannia pldja is mutatja
• mert a jelenlegi alkotmny nem ad garancikat a nemzet gazdasgi nvdelmre, sajt rdekei kifejezsre, a nemzet tagjainak egyms irnti szolidaritsra.
• mert a parlamentris demokrcia az egsz vilgon kiresedett hatalomgyakorlsi technikv vlt, s j, a szereteten s a szolidaritson alapul eszmk szksgesek a tisztessges trsadalmi fejlds rdekben, melyhez mintt ad a magyar trtnelmi alkotmny
• mert a szellemi letben mindenkit megillet a szabadsg joga, a szocilis kapcsolatokban az emberek egyenlsge elvnek kell rvnyeslnie, s a gazdasgban korltozni kell a nemzetek erforrsait elszivattyz nemzetek feletti pnztke uralmt, a testvrisg, a tisztessges ltfelttelek eszmjnek erstse ltal
• mert biztos szellemi alapok, nazonossg (kik vagyunk, mi a kldetsnk a vilgban, melyek nemzeti, tvlati cljaink), erklcsi, etikai jjszlets nlkl nemzetnk nem emelkedhet.
Melyek trtneti alkotmnyossgunk legfbb rtkei?
A Szent Korona mint szimblum egyrszt a szuvern s fggetlen magyar llamot, msrszt a magyar llampolgrok sszessgt jelenti. A magyar trtnelmi alkotmny olyan szerves fejlds sorn kialakult joganyag, amely Magyarorszgnak a Szent Korona tanban gykerez, alap- s sarkalatos trvnyeit leli fel. Fbb alapelvei:
• nknyuralmi hatalomgyakorls tilalmnak elve: hatalmat csak a vlasztott vezet s a mindenkori magyar nemzet egyttesen gyakorolhat. Az llamhatalom sszessgt s teljessgt kifejez jogok a Szent Koront illetik, a Szent Korona a magyar llamhatalom alanya. A vlasztott vezet a nemzettl fggetlen hatalommal nem rendelkezik, teht alkotmnyellenes a np kizrsval, vagy a np ellenben trtn kormnyzati gyakorlat.
• hatalomtruhzs elve: a nemzet s a nevben hatalmat gyakorlk elismerik a Szent Korona szuverenitst, a hatalom forrsnak tekintik. Minden hatalom csakis addig legitim, ameddig a nemzet hossztv fennmaradsnak s gyarapodsnak rdekeit szolglja.
• az alkotmnyellenes hatalomnak val ellenlls jognak elve: a magyar nemzetnek az 1222-ben kelt Aranybulla (st a Vrszerzds ta) joga van az alkotmnyellenes (diktatrikus) hatalom ellen fellepni, fggetlenl attl, hogy a Habsburgok az Aranybulla 31. cikkelyt nem ismertk el alkotmnyos jognak.. A npnek nemcsak joga, hanem ktelessge is az alkotmnyellenes hatalommal szembeszllni. – IUS RESISTENDI T CONTRADICENDI
• az llami s a nemzeti fggetlensg elve
• a Szent Korona-tagsg mellrendeltsgnek elve: minden magyar llampolgr sszessge a Szent Korona tagja, egyenl jogokkal s ktelezettsgekkel.
• npcsoportok egyenjogsgnak elve
• nkormnyzatisg elve: az nkormnyzatisg nem az orszgos politikai oligarchia decentralizlsa, hanem valdi s teljes nkormnyzatisg annak minden trvnyi s anyagi feltteleivel, hen a magyar hagyomnyokhoz. Az nkormnyzatisg nemcsak terleti, hanem rdekkpviseleti is, amelynek testletei rszt vesznek az orszgos s a helyi dntshozatalban s vgrehajtsban.
• „trvnysrts jogot nem alapt” elve: nknyuralmi idket kveten – pldul 1687-ben, 1791-ben vagy 1867-ben – orszggylsi dntssel, trvnnyel rvnytelentettk az nkny jogalkotst.
• sisg elve: A nemzet fennmaradshoz szksges fld, termszeti kincsek (vz, svnyi anyagok, energiahordozk) felett a tulajdonjog korltozott , mert e javak a Szent Korona vdelme al tartoznak, a nemzet hossz tv cljait szolgljk.
Mit jelent a jogfolytonossg elve?
Az alkotmnyos hatalom jogfolytonossga tretlen volt 1944. mrcius 19-ig, a nmet megszlls kezdetig. Minden hatalom szerves folytatsa volt az elznek, elismerve s megerstve a magyar trtneti alkotmnyt. Kzjogi rtelemben az azta eltelt idszak alkotmnyellenes, mert trtnelmi alkotmnyunkkal ellenkezik. A jogfolytonossg helyrelltsa: sajt trtnelmi rksgnk visszavtele. A jogfolytonos alkotmnyos hatalom az ezen idszak alatt szletett jogszablyokat hatlytalannak nyilvnthatja, vagy – tteles fellvizsglat utn – hatlyukat fenntarthatja.
Mi a Szent Korona llameszmnek legmegfelelbb llamforma?
A Szent Korona llameszme nem llamformhoz kttt, gy nem zrja ki a kztrsasgi llamforma lehetsgt.
Mi a teend?
Vissza kell trni a Szent Korona-tanon nyugv trtnelmi alkotmnyhoz, e clbl sszehvott alkotmny-helyrellt orszggyls (nemzetgyls), valamint npszavazs ltal.
Hungariam esse salvandam! - Magyarorszgot meg kell menteni!
Magyarorszgrt Kulturlis Egyeslet
|