Csajghy Gyrgy: A magyar strtnet s a muzsika
hadak-utja 2008.10.07. 12:23
Az idk hajnaltl keveredtek egymssal a klnbz npek. A trk nyelvet beszlk kztt az irniakra jellemz genetika s antropolgiai jellegzetessg ppgy megtallhat, mint az irni nyelveknl, s fordtva. Vilgosan kell ltnunk, hogy ez a kt lovas np az, akihez a magyarsgnak igazbl kze van.
A szkta np volt az els nagy lovas np, amelyik elrte a Krpt-medenct. A Kr.e. 6-7.szzad fordulja tjn, inkbb a 7.szzadban ri el egy rszk a Krpt-medenct. Utnuk a velk rokon szarmatk kvetkeznek, s nem sorolnm a tbbit. A Kr.u. 4-5.szzad forduljn, de inkbb az 5.szzadban megrkeznek Atilla hunjai, egy bels-zsiai eredet np. A hunok rszben a szktk csoportjaibl szrmaznak, s ugyangy irni ill. trk nyelv trzseik vannak, mint korbban a szktknak is. Az kori szerzk figyelmeztetnek arra, hogy a szktk trkk, teht trkk. Errl keveset lehet hallani, pedig ez gy van. Nyilvn nem csak trk npek voltak ott, hanem irniak is, de a hivatalos tudomny az indogermn vonatkozsokra hagyatkozva a szktkat kiemeli ebbl a krbl, s szereti ket elgermnostani, indo-eurpaiastani, hogy a magyarsgnak mg vletlenl se legyen kze hozzjuk. Minket a finnugor csaldba sorolnak.
Ez a fajta indogermn palst igen b. Szeretik besprni al mindazon eurzsiai rtkeket, amelyeket brmelyik np ltrehozott. A maradkot pedig affle msodrang npekknt kezelik, gy a finnugorostott magyarsgot is. Nekem a finnugorokkal alapveten semmi bajom nincs. Derk emberek, de gy alakult a sorsuk, hogy nem hoztak ltre tl nagy kultrt. Ezrt nem volt nagy dicssg, amikor a finnugor eredetet akarata ellenre tudomsul kellett vennnk.
A hunokbl, s mindenfle ms olyan lovas nptredkekbl, amelyek irni s trk nyelven beszltek, s taln benne sem voltak a hun trzsszvetsgekben, kialakultak az avarok. k szintn egy igen nagy lovas np, akik 567-68 tjn rkeznek a Krpt-medencbe Bajn kagn vezetsvel, majd 670 tjn ismt rkezik egy nagyobb lovas np, a ks-avar npessg, a griffes-inds kultra npe. Kivl rgszek, mint Lszl Gyula, Bakay Kornl s msok errl igen bven rnak, de magam is meg szoktam emlteni a knyveimben.
Ehhez a nprteghez fzdik Lszl Gyula ketts honfoglals elmlete, ami egy kitn felvets. Korbban mr msok is pengettk ezeket a hrokat, de igazi bizonytkokat Lszl Gyula professzor r bocstott rendelkezsre. Ebbe a ketts honfoglals elmletbe legalbb ngyes honfoglals van eldugva. Ma mr a tudomny nagy rsze elismeri ezt, de vannak, akik megkrdjelezik. De az igazsg elbb-utbb kiderl, s n hiszem, hogy ez a nzet kristlytisztn bevonul majd az t megillet helyre.
Beszltem a lovas npekrl, s bels-zsiai ill. dl-szibriai gykereikrl, az irni s a trk nyelv lovas npekrl. Ezek termszetesen az europid jelleg embertani kategriba tartoznak. Ez furcsa, mert egy tlag rdekld szeme eltt ferde szem, mongol tpus emberek jelennek meg, ha zsirl van sz. Most, a nagy Eurpa unis divat kzepette divat szidni zsit, amely nlkl Eurpa nem is ltezne, hiszen zsia a nagy kultrk szlhelye. Nlkle a ny-eurpai, nmagra oly bszke kultra nem ltezne, mert minden lnyeges dolgot a lovas npek hoztak. A nyugatiak egy kicsit fordtottak rajta, ms sznre festettk, s kiderlt, hogy k talltk fel a spanyol viaszkot. Ez egy nagyon nagy problma, de mi is hibsak vagyunk benne, mert nem szabadna hagyni. Az igazsgot ki kell mondani, s gy ltom, a klnfle frumokon egyre inkbb e fel fordul a dolog.
Nagyobb problmkkal kell most mr inkbb megkzdennk, mert a finnugor elmlet lassan-lassan kihal. Annyira krl van bstyzva mindenfle ellenbizonytkokkal, hogy szinte mr tarthatatlan. Termszetesen a nyelvrokonsg ltezik, mint arra Bakay Kornl is utalt. A nyelvrokonsg azonban egy igen problematikus dolog. Tbb np kztt jn ltre olyan mdon, hogy bizonyos ideig hatnak egymsra, egytt lnek, nem azonos arnyban. A nyelvrokonsg tulajdonkppen keverknyelvekknt jn ltre. Az Url tjkn szinte minden lovas np megfordult, s huzamosabb ideig ott tartzkodott. Kr.e. 1500 tjn megjelentek a szkta npek. Ott tallkoztak finnugor jelleg npekkel, amelyekre komoly hatssal volt a szkta npek nyelve, mvszete stb. rintkeztek egymssal, taln keveredtek is, de a finnsgi npek mindig risi kisebbsgben voltak a lovas npekkel szemben. Teht inkbb kulturlis cserrl van sz. Ltrejtt egyfajta kzleked nyelv, mint arra Lszl Gyula is utal 1963-64 tjn.
Ms lovas npek is jttek, akik rszben a szktktl szrmaztak. Kevesen tudjk, hogy a hunok is jrtak az Urlnl, s a jekatyerinburgi tjrnl igen komoly leletekre bukkantak, amelyekrl rdi Mikls szmol be. Ott egy kultikus hun terlet volt, ahol ugyanolyan ldozati bronzstk kerltek el, mint pl. Magyarorszgon Trtelen vagy Bels-zsiban, ahonnan az egsz indult.
Arrl kezdtem beszlni, hogyan kerlnek eurpai arc emberek zsiba. Ez az si idkben kezddhetett, s senki nem tudja egszen pontosan datlni, mikor jutottak oda. Csak sejthet, hogy az utols jgkorszak utn Eurzsiban tbb hullm sztszrdott az emberisg. Ekkor mg semberekrl beszlnk. Ekkor egy komoly populci eljuthatott Eurzsiba, s ott a sajtos idjrsi, termszeti viszonyokbl addan eurpai jelleg embertpus jtt ltre. Csak ide lehet sorolni ket antropolgiai szempontbl, hiszen nem mongolos jellegek, s nem fekete brek, mint a ngerek. De ilyen vonatkozsban direkt, kzeli kapcsolatba hozni ket a leszrmazottaikkal, mint msfajta europidekkel, akik ma lnek itt nyugaton, vagyis a szlvokkal, germnokkal vagy latinokkal nem lehet. Valahol persze dmnl s vnl sszernek a gykerek, hiszen a tudomny mai llspontja, hogy az emberisg egy trl szrmazik, persze vannak msfajta vlemnyek is. Ez mr nem a magyar strtnet, hanem az emberisg strtnete. A kett sszefgg, de a magyar strtnet egy egszen ms krds.
Ha nagyot ugrunk az semberektl, vagy akr az 5-6 ezer ves mezopotmiai kultrtl, akkor Kzp-zsiban ill. Dl-Szibriban Kr.e. 2500 tjn tallkozunk egy nagy kultrval, az n. andronovoi kultrval. Ennek kapcsn europid jelleg embertpusokat tallnak a srokban a rgszeti satsok alkalmval. Egy kicsit korbbi, az n. afanaszjevoi kultra is europid jelleg, s a tudomny sejtse, hogy ez a np az europid jelleg, korai lovas npek igazi eldje. Ezekbl aztn irni s trk nyelven beszl, klnfle kultrk fejldtek ki, amelyek llandan keveredtek egymssal. Taln ennyit a lovas npekrl.
Egy pr szt arrl is szlnk a zenei pldk bemutatsa eltt, tulajdonkppen hogyan is lettnk mi finnugorok. A magyarsgot nem nagyon lelkestette ez az elmlet. Krnikk s ms forrsok, hagyomnyok alapjn biztosak voltunk a szkta-hun eredetnkben. Ez az elmlet alig tbb mint ktszz esztends. A gykere 1768 tjra vezethet vissza, amikor kt derk ember tallkozott az akkori Magyarorszgon, akik polihisztorknt tbb tudomny irnt rdekldtek. Elssorban azonban a csillagszat rdekelte ket. Egyikjk Sajnovics Jnos, jezsuita pter volt, a trsa pedig az osztrk Maximilian Hell, azaz Hell Miksa. Ezek az urak arra adtk a fejket, hogy bizonyos bolygk egyttllst megvizsgljk. Egy rdekes esemny zajlott, amely a csillagszokat nagyon feltzelte. Ezrt Lappfldre utaztak, hogy ott tanulmnyozzk a konstellcit. Ma sem knny megszervezni egy expedcit, ht mg akkor milyen nehz lehetett. Az egyik forrs azt lltja, hogy bizonyos svd tudomnyos krk hvtk meg ket. Szmomra hihetbb, hogy Dnia s Norvgia akkori uralkodja hvta meg ket kutatni. De kellett egy kzvett, aki kapcsolatba hozta az uralkodt kt kisemberrel.
gy jutunk el a Habsburgokhoz, akik ezt az egszet kiagyaltk. A Habsburgok szmra roppant fontoss vlt a renitens s rebellis magyarokat valamiflekppen kordban tartsk, nehogy a keleti rokonaikkal felvegyk a kapcsolatot, mert ebbl komoly bonyodalom alakult volna ki, ami ersen veszlyeztette volna a Habsburg monarchit. ’48-ban fellngoltak a forradalmak Eurpban. k ezt elre lttk, s klnsen a magyarok voltak azok, akik mindig a lzadsok ln lltak. Teht szerettk volna elejt venni a bonyodalmaknak. Mrpedig ahol a Habsburgok neve felmerl, mindig rosszra kell gondolnunk. Ha visszatekintnk a magyar trtnelembe, vilgos, hogy k soha nem cselekedtek jt a magyarsggal. Volt elnmetestsi politika, ami – ki merem mondani – mg ma is tart. Az egsz Habsburg famlia itt nyzsg Magyarorszgon, itt raccsolnak, itt nslnek, nyilatkoznak a televziban, itt szletnek a kis Habsburg fikk, s mindenfle pn-eurpai eszmkrl, unirl beszlnek. A pn-eurpai szemllet nem ms, mint a hajdani Habsburg-birodalom sszetkolsnak az eszmje, csak most mr nem csszrnak vagy kirlynak hvjk ket, hanem elnknek. A Habsburgok rafinlt emberek.
Teljesen vilgos teht, hogy Sajnovicsk esetben is habsburg rmnykods folyt, hogy eljuthassanak Lappfldre. Ott a csillagnzs kzben lltlag rdbbentek arra, hogy a legeltet rnszarvas psztorok nyelve nagyon emlkeztet a magyarra. Otthagytak csapot-papot, jelentst tettek a habsburg udvarnl, ahogy ez el volt rva abban az idben. 1770-ben napvilgot ltott Sajnovics tollbl latin nyelven a „Demonstratio idioma Ungarorum et Lapponum idem esse” („Bizonytsa annak, hogy a magyarok s a lappok nyelve azonos) cm knyve, amely a lapp s a magyar szavak sszehasonltsrl szl. Ez nem tlzottan rdekelte a magyarsgot, noha ksbb Nagyszombaton magyarul is megjelent a m. A csalrdsg ott van, hogy egyesek ktsgbe vonjk mg azt is, hogy Sajnovics s Hell Miksa tudtak-e magyarul vagy lappul. Sajnovics esetben ezt nem lehet tudni bizonyosan. Egyesek utalnak r, hogy mint dl-szlv vagy illr eredet ember, latin nyelven rva esetleg nem tudott jl magyarul. n ezt nem hiszem, hiszen jezsuita pterknt Magyarorszgon lt, gy jl beszlhette a nyelvet. De nem gy a trsa. Hell Miksa nyelvsz volt ugyan amatr szinten, de nem tudott magyarul, legalbbis nagyon keveset, taln nhny szt. Az viszont tny, hogy egyikk sem tudott lappul – utna lehet nzni.
Erre a zavaros dologra pl a magyarsg finnugorr vlsnak az eszmekre. Ez elkpeszt. Azrt ksbb bebizonyosodott, hogy nem zrg a haraszt, s a dologban van valami. De ez csupn nyelvrokonsg, s nem genetikai. Klnfle, kzleked nyelvbl visszamaradt, hasonl jelents s szalak nyelvi maradvnyokbl s zrvnyokbl prszz ltezik. Egybknt a finnugornak mondott npek sem rtik egymst, mert ugyanolyan zrvny jelleg, pici tmbben helyezkednek el azok az sszavak, amelyek hasonlsgra utalnak. Nagyon sokan valljk, hogy finnugor snyelv nem is ltezett.
Az 1848-as forradalom buksa utn megkezddtt a magyarsg elnmetestse. Akkor vezettk be az iskolkban ktelez jelleggel a finnugor eszmekr oktatst. Ez a dolog mig mkdik, s az vodtl az egyetemig ezt sulykoljk a fejekbe. Hallottk egy genetikus, egy rgsz-trtnsz professzor stb. eladst. Nyilvnval, hogy nekik az a tanult szakmjuk, amirl beszltek, s lthat, hogy a nyelvrokonsgon kvl nincs kznk a finnugorokhoz.
Knoss is kezdett vlni a dolog, mert fellptek olyan szemlyek, mint Vmbry rmin s mg msok, akik ellentmondtak ennek klnfle rvekkel, s kialakult az ugor-trk hbor. Tbben felvetettk, hogy nmagban a nyelvtudomny mit sem r, s mssal is al kellene ezt az elmletet tmasztani. gy mr az 1800-as vek els harmadban Hunfalvy Pl, a finnugrisztika egyik nagy atyja anyagilag is megteremtette a lehetsget, hogy a kivl Reguly Antal, nprajzkutat-nprajztuds kimehessen az Urlhoz, az lltlagos legkzelebbi rokonainkhoz, az obiugorokhoz, vagyis a hantikhoz s a manysikhoz kutatni. (k ms nven osztjkok s vogulok) A cseremiszeknl is megfordult Reguly. A kutatsnak tulajdonkppen nem sok eredmnye volt. 1843-46-ig volt ott Reguly, aki foglalkozsra nzve jogsz volt, s egy kicsit ellentmondsos egynisgnek mondhat. Munkssgban sok, egymsnak ellentmond dolog van.
Itt rkeztnk el ahhoz a vlaszthoz, ahol lassan ttrek a muzsikra. Lnyegben a magyar strtnet gykereivel kapcsolatban az els spontn gyjt mgis csak Reguly Antal, aki obiugor zeneanyagot is gyjttt. Nhny tucat dallamrl van sz, s nem szoktk ezt emlegetni. Ha szinte akarok lenni, ez nem is sokakat rdekel, magukat a finnugristkat sem. Ezzel a kis anyaggal, amit kottarssal rgztett Reguly, ksbb kezdtek el foglalkozni. Nhnyat publikltak, de hamar kiderlt, hogy ennek az gvilgon semmi kze nincs a magyar npzenhez, a magyar npzene gykereihez. gy nem is foglalkoztak vele a ksbbiekben. (Ha volna kze a magyar npzenhez, akkor ez volna az obiugor-magyar rokonsg legfnyesebb bizonytka. Persze nem errl van sz.) Voltak ms spontn gyjtk is Magyarorszgon, akik mindenfle dallamot lertak. Bizonyos rtelemben helyesen tettk ezt, a ksbbi kutatk szmra megteremtve a lehetsget, hogy a munkjukhoz visszanyljanak. De mivel ezek nem tanult muzsikusok voltak, a kottarssal is hadilbon lltak.
Nagyot ugorva az idben elrkeznk az 1920-as vekhez, amikor elkezddtt Kodly s Bartk munkssga. k kivlan kpzett, nagyszer, hozzrt muzsikusok voltak, s nagyon behatan foglalkoztak a magyar npzenvel, a npdalok gyjtsvel – az utols pillanatban, a 24. rban. Ezt aztn sszehasonltottk mindenfle ms zeneanyaggal. Termszetesen a politika akkor is beleszlt a krdsbe, mint ahogy sok esetben ma is. Az els vizsgldsok az Url irnyban indultak, itt elssorban Kodly munkssgt emelnm ki. Noha egytt alkottk meg a magyar npzene sszehasonlt vizsglatnak a mdszertant, a munkamdszerk azrt elvlaszthat egymstl. Bartknak taln a sorsa s az anyagi lehetsgei hoztk gy, hogy tbbet tudott utazni, s nem csak a Krpt-medencben s krnykn gyjttt, hanem szak-Afrikba is eljutott az arab zent vizsglni. Pontosabban az iszlm zenjt hasonltotta ssze a magyarral. Ez egy si keleti zene, amelyet nem az arabok talltak ki, hanem a perzsktl szrmazik.
A ’20-as vekben Bartk Trkorszgban is kutat, mgpedig Anatliban, egy kicsi, trk hegyi npecsknl. k a jrkk, akik tulajdonkppen nem a szeldzsukok leszrmazottai, mint az oszmn trkk, hanem a trksg oguz gbl szrmaznak. Ma is a Taurus-hegysgben s annak a lbnl lnek, Adana krnykn, meglehetsen egyszeren. Bartk egy Adman Saigun nev trk folklorista-zenetuds segtsgvel jutott el oda. Bartk ott mintegy 90 npdalt gyjttt, s hamar megllaptotta, hogy ennek csaknem 40%-a kapcsolatba hozhat a rgi magyar rtegekkel, hsz dallam pedig nagyon kzeli prhuzamot mutat bizonyos rgi stlus magyar npdalokkal.
Kodly inkbb az urli npek fel vizsgldott, s nagyon hamar megllaptotta, hogy a finn s a magyar npzene kztt semmifle lnyeges kapcsolat nem fedezhet fel. sszehasonltotta a legklnbzbb, Urlnl l, finnugor s nem finnugor, trk nyelv npek zenjt a magyarral. Ebbl kiderlt, hogy pldul a csuas np, akik onogur-bolgr eredetek, kzs trl fakadnak a magyarokkal, egytt lnek velk, hun eredetek k is. Egy guk flkerl az Urlhoz, s azutn mr csuas npknt emltik ket, nem onogurknt. Sokszor elfordul, hogy a npeknek megvltozik a neve, de genetikailag s kulturlisan ugyanaz marad. Mg egy pldt emltenk ezzel kapcsolatosan. A npvndorlssal kapcsolatban ismerjk az aln npnevet. Ez egy irni eredet lovas np. Ma is lnek alnok, csak nem ezen a nven, hanem mr osztok. St a mi jszaink is alnok. gy kerlt fel oda az onogur-trk bolgr np, amelybl lett a csuas np. Vannak ott tatrok is, baskrok is, akiknek a zenje szintn kzel ll a magyar npzenhez, pedig nem finnugor npek.
A finnugorok kzl Kodly egyedl a cseremiszek zenjt tallta hasonlnak a minkhez. Ms hasonlsg lnyegben az udmurtoknl vagy egyb ms finnugor npeknl nem nagyon fordul el. Apr tredkek, tszremlsek vannak, de ezek nem kzzelfoghatak, teht tudomnyosan nem rtkelhetek. Ezt meg kellett valahogy magyarzni, de ez mr nem Kodly dolga volt. Ksbb Vikr Lszl, a mg ma is l kivl zenetuds vtizedekig foglalkozott ezzel a krdssel. finnugor szemllet, de ktsgkvl kitn szakember. E nzettel kapcsolatban Vargyas professzor nevt is emlthetnm. Meg kellett magyarzni, hogy a cseremisz npzene finnugor tekintetben mikppen hasonlt a magyarhoz, ha a tbbi finnugor npnl nem lehet lnyegi dolgokat kiemelni. Arra a kvetkeztetsre jutottak, hogy a cseremiszek azzal a Julianus-fle magyarsggal hozhatk kapcsolatba, akik egy bizonyos trtneti idben lteztek az Urlnl, s a tatrjrs krnykn finnugor nptredkekkel sszeolvadva ltrehoztk a cseremisz npet. Ez az egyetlen pesz magyarzat arra, hogy mirt trnek el a cseremiszek a tbbi finnugor nptl. Flig-meddig magyarok. De akkor azt is meg kne magyarzni, hogyan kerltek oda.
……….
Csak azrt, mert egy npnek pentaton dallamvilga van szeretik mindjrt a magyar nppel rokontani. n a legjobb indulattal figyelmeztetnk mindenkit – a kijelentsem nem lesz npszer – , hogy ne higgynk mindig azoknak az amgy derk magyar embereknek, akiknek a munklkodsbl az derl ki, hogy mi egyfell atlantisziak vagyunk, msfell a japnok kzeli rokonai vagyunk. (Ebben egybknt van valami, ha nem is tl kzeli rokonsg) Olyat is mondanak, hogy a magyarsg a keltkkal rokon, a maja indinokkal szrmazunk egy trl stb. Vmos-Tth Btor munkssgbl pldul kiderl, hogy az egy-kt sztag szavak az egsz vilgon megtallhatak, s ezek olyan helynevek, amelyek Magyarorszgon s a vilgon mindenhol fellelhetk. Teht gy gondolja, hogy a magyar egy olyan snp, amelybl az sszes tbbi np szrmazik. Olyat is olvastam, hogy a magyarsg egy olyan klnleges np, amelyet az UFO-k csppentettek e vilgba pulikutystul. Ezek szmomra jrhatatlan utak. Szmomra bsgesen elg a lovas npek bizonythat kultrja, s btran lehet kacsingatni Mezopotmia irnyba is, mert azokhoz az skultrkhoz is kznk van. Gondolok itt a hurrita lovas npekre, s bizonyos rtelemben, nagyon vatosan, igen komoly, slyos tttelekkel rdemes vizsglni bizonyos sumr sszefggseket is. gy gondolom, ennek mg igazn nincs itt az ideje, mert a magyar strtnet kutatsa olyan, mint a csaldfa kutatsa kicsiben. Ha ki akarom derteni, hogy az seim kik voltak, mit csinltak, akkor magamtl kell elindulnom. Nem indulhatok el csak gy valahonnan egy felttelezs alapjn. A magyar strtnetre vonatkozan 5-6 ezer vre visszamenen nincsenek rsos forrsok, csak felttelezsek. Trelmesen ki kell vrni, hogy fllljon egy komoly elmlet, s abbl elindulni. gy gondolom, elszr a lovas npek kztt kell bvrkodnunk, s mikor mr orszg-vilg hivatalosan elismeri, hogy a magyarsgnak kze van az avarokhoz, hunokhoz, szktkhoz, akkor rdemes tovbblpni, s valsznleg lehet is tovbblpni.
Trjnk vissza a zenhez, amellyel kapcsolatban a pentatnirl beszltem. Vannak kutatk, akik a keltkat tartjk kzeli rokonainknak, n ebben nem hiszek. Eurpban a Krpt-medenctl nyugatra nem nagyon tallunk tfok dallamokat, a keltknl furcsa mdon mgis vannak ilyenek. Ezt tekintve gondoltk, hogy a keltk a rokonaink. Csak az pentaton dallamaik teljesen klnbznek a mieinktl. Nem kvintvlts, nincs klnfle kvintszerkezete. A magyar pentaton vagy kvintvlt, vagy ha nem, akkor klnfle dallamvonalai vannak, van bennk valamifle kvint-trvnyszersg, mert a dallamhangok hangslyos helyeken s bizonyos ms helyeken kvintet vagy kvrtot ugranak le vagy fl. A kelta dalokban ilyeneket nem lehet tallni, ms a ritmusuk is.
A cseremisz npdalok kztt vannak kvintvlts dallamak. Nem egszen olyanok, mint a magyar dalok, de hasonlak. Teht igazuk lehet azoknak, akik azt sejtik, hogy Julianus magyarjainak kze van a cseremiszek kialakulshoz, mskpp ez megmagyarzhatatlan. Egyetlen finnugor dallamvilg sem hasonlt ehhez.
A magyar pentaton dallamokbl nhny tpust be szeretnk mutatni a kvintvltbl s a nem kvintvltbl azrt, hogy az elads vgn ssze tudjk hasonltani ezeket a hunutd, bels-zsiai npek dallamvilgval. Ott is hasonlakat fogunk hallani.
Dallamtpusok:
1) Pldul a „Megrakjk a tzet” kezdet dal, amely egy relis kvintvlt dallam, hangrl-hangra megismtli nmagt t hanggal lejjebb.
2) A „Leszllott a pva” nem egszen pontosan ismtli meg nmagt, ez egy n. tonlis kvintvlt meldia.
3) Vannak nem kvintvlt dallamok, de ezekben is van egy kvint-trvnyszersg, mert kvrt s kvint lpseket tartalmaznak. Ez nagyon fontos, mert pontosan ez tallhat mag Bels-zsiban is. E trvnyszersgnek ksznheten egsz zsiban kvethetk azok a nyomok, amelyek elvezetnek a Krpt-medencig. Ezt tudja a knai zenetudomny is, s a magyar szakemberek is. Van egy kicsit ereszked, kacskarings dallam, a „Kelj fel juhsz, ne aludj el”, amelyen ez megfigyelhet.
4) Vannak olyan dallamok is, amelyek nem egszen tfokak, hanem egy-egy sznez hang betved ezekbe. Ez a hang a knai nyelvbl tvett pien-hang. Kodly szerint ilyen hangok a htfok nyugati zenbl szivrogtak be az tfok magyar zenbe, s ettl egyfajta felems dallamvilg alakult ki. Ez nem egszen gy van. Kapcsolatban llok nhny kitn knai zenetudssal. Egyikjktl tudom, hogy a knaiak kb. ktezer ve ismerik a htfoksgot, mgis tfok a zenjk. Bizonyos npek habitusa olyan, hogy ilyen dallamvilgban jobban rzik magukat, s jobban ki tudjk fejezni magukat. Egy pien-hangos dal az „rik a szl”.
5) A magyar is ilyen, hiszen mig megrizte az tfoksgot, amely az j stlus npdalok kztt is elfordul. Ezek zme mr htfok, de szmos tfok tallhat kztk, amelyeknek a strfaszerkezete s ms sajtossgai mr nem kvetik az si mintt, de a dallamvilgot megriztk. Ilyen dal az „Erd, erd de magos a teteje”.
A ritmus hallatlanul fontos a magyar npzenben azrt, hogy meg lehessen klnbztetni ms npek zenjtl. A magyarsgnak a nyelvbl fakadan olyan ritmuskpletei vannak, amelyek a beszlt nyelv szvegbl hatnak a dallamra, s ezrt abban klnfle, specilis ritmuskpletek alakulnak ki. Ilyen az les, a nyjtott s a szinkpa ritmus. Ezek a nyugati npek zenjben s a mzenben elfordulnak ugyan, de nem olyan hangsllyal, mint a magyar npzenben. A finnugor npek zenjben sem igazn talljuk meg, azok meglehetsen monotonok. szakon hideg van, egszen ms az emberek habitusa.
Ha azt a szt mondom, hogy „anym” vagy „huszr”, halljuk, hogy van egy rvid s egy hossz sztag. Ebbl keletkezik az les ritmus, amelynek a prja mr az oszmn-trkknl megvan, pedig k altji nyelvet beszlnek, mi meg lltlag finnugort. A nyelvszek feladata lenne, hogy kidertsk ezt. rdekes mdon a trk vonatkozsokat nem nagyon szoktk kutatni. A magyar turkolgia tulajdonkppen – ki merem mondani – a finnugor nyelvszet erstsre szolgl, legalbbis n gy tapasztaltam.
A nyjtott ritmus az les ritmus fordtottja: Egy hossz, majd egy rvid sztag, pldul „rva”.
Az les ritmusra plda a „Huszrgyerek, huszrgyerek” cm dal. A nyjtott ritmus az „rva vagyok, nincs gymolom” kezdet dalban figyelhet meg.
A szinkpa e kettbl van sszetoldva: rvid, hossz, rvid. Pldul: uborka, kopors. Ilyen dallam a „Kis kertemben uborka”.
Mindezt nzzk meg bels-zsiai vonatkozsban. Nagyon sok hun utd van, akikrl a knai krnikkbl lehet tudni, pontosabban azoktl a kollgktl, akik ilyen forrsokat tudnak kutatni. Nem rszleteznm mindegyiknek a zenjt. A srga-ujgurok zenjrl szeretnk szlni. Ennek a npnek tbb neve van: Magukat jukuhnak hvjk, trk nyelven pedig jugur a nevk. Krsi Csoma Sndor tbbek kztt hozzjuk szeretett volna eljutni, leveleiben pontosan lerja a jugar szt, ahogy ezt a tibeti kolostorokban felfedezte. A Han korabeli knai vknyvekbl vilgosan lthat, hogy ezek a hunok utdai. A knai zenetudomny egy vletlen folytn dbbent r, hogy a magyar npdalok s bizonyos Knban l nemzetisgek dallamai hasonltanak egymsra. Kiszely Istvn jvoltbl hozzjutottam ilyen anyaghoz. Bels-zsiban megismerkedett egy srga-ujgur nvel, akit Kodly felesge alaptvnyi pnzen elhozatott Magyarorszgra, s egy rdi stdijban egy nagyon komoly felvtelt ksztettek. Ez a felvtel megtallhat a Magyar Tudomnyos Akadmia Zenetudomnyi Intzetben, de rajtam kvl senki nem foglalkozik vele. Miutn elksztettk ezt a felvtelt, a magyar zenetudomny nagyjai fellelkesltek, hogy megtalltk a legkzelebbi hasonlsgot a magyar npzene srteghez. Aztn valami oknl fogva elfeledkeztek errl, Kiszely viszont elkldte nekem a msolatt. Tbb knyvemben foglalkozom ezzel a krdssel a magyar strtnet mellett. Megdbbentem, hogy msokat mirt nem rdekel ez a dolog. Nem csak halls tjn, hanem a Kodly-Bartki zeneelmleti, zenetudomnyi mdszerekkel feldolgoztam ezt az anyagot tudomnyos szemszgbl is. rdemes meggyzdni a hasonlsgokrl.
Az ujgur s a magyar npdalok nagyon hasonltanak egymsra, br tbb ezer km-re vagyunk tlk. A trtnetnkben ezektl a hunutd npektl nagyon hossz vszzadok s vezredek vlasztanak el bennnket, mgis megmaradt ez a hasonlsg. Ez nagyon nagy dolog: Azt jelzi, hogy seink valban egy trl sarjadzanak, s a magyarsgnak igen ers kze van a hunokhoz. A zene segtsgvel ki lehet mutatni, hogy nincs kznk a finnugor npekhez, hanem a pusztai lovas npek rokonai vagyunk.
Sok mindenrl nem beszltem. Kihagytam az irni szlakat, nem esett sz a szk hangterjedelm dallamvilgrl, a regs nekekrl, s egyebekrl. Akiket kzelebbrl rdekel ez a dolog, a knyveimben olvashat rla komplett strtnetbe gyazva. rok az avarok trtnetrl, a magyar npi hangszerek eredetrl. Nemrg jelent meg egy trogatlemezem is.
|