hadak-utja
hadak-utja
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Krds
Lezrt szavazsok
 
  • Hrek, cikkek, tanulmnyok
  • Hrek, cikkek, tanulmnyok : Zachar Jzsef: Szabadsgharcok s honvdelem
  • Zachar Jzsef: Szabadsgharcok s honvdelem

    hadak-utja  2009.04.20. 15:48

    A Rkczi-szabadsgharc kitrsnek 300. vfordulja jlag rirnytotta a trtnelem irnt rdeklõdõ magyar kzvlemny figyelmt a magyar hadtrtnelemnek az elõzõ llami berendezkeds korszakban tartsan kzppontba helyezetten trgyalt vonulatra. Az elmlt vekben errõl csupn a Kossuth-szabadsgharc 150. vforduljhoz kapcsold kt esztendõben, br megjult szellemben esett sz, ugyanakkor a nyolcesztendõs korbbi esemnysorozatra trtnõ folyamatos megemlkezsek mg vekig el fognak tartani. Ezrt taln nem rdektelen, ha nagyobb sszefggseiben a magyar szabadsgharcoknak a honvdelem egszben elfoglalt szerept felvillantjuk. Jelen dolgozatunkban erre vllalkozunk, s ezttal semmikppen sem treksznk az esemnytrtnet felidzsre.


    A kzpkori magyar llamisgnak a mohcsi csataveszts kvetkeztben bekvetkezett srbaszllsa alapvetõen megvltoztatta a honvdelem fogalmt. Immr nem az llandan tmad klsõ ellensgtõl kellett megvdeni a hont, hanem az orszg kzpsõ rszt megszll s ott berendezkedõ kelet-eurpai nagyhatalom kiversvel, kiszortsval, a hon helyrelltsa vlt nemzeti feladatt. E helyrellts szksgessge kt, egymssal ellenttes politikai nzet tkzst s az orszg hrom rszre szakadst okozta. Mikzben korbban az nerõbõl val orszgmegtarts, immr az nerõbõl val felszabaduls is illzinak bizonyult, a nemzeti kirlysg eszmjt kpviselõk rknyszerltek a tlerõben lvõ hdtval val egyezkedsre, a trkssg politikjra. Ez igazolni ltszott azokat, akik j kirlynak az uralkodhzak kzti, jogrvnyesnek tekintett szerzõds rtelmben a vezetõ nyugat-eurpai szerepet jtsz Habsburg-hzbeli fõherceget, a Nmet-rmai Birodalomban uralkod csszr ccst vlasztottk.

    Habsburg-fõherceg kirlly vlasztst a magyar rendek mg htszer ismteltk meg, sõt a dinasztia ltal kijellt trnrkst minden alkalommal mr az uralkod letben megkoronztk. m tettk ezt minden alkalommal, mint utoljra 1655-ben is, a koronzs elõtti hitlevl eskvel elfogadtatott felttelvel: „Õfelsge mg sajt szerencss uralkodsa alatt mentse fel az orszgot a trk jrom all.” E felttel teljestse azonban msfl vszzadon t csak remny maradt. A csszri koront is eleve viselõ vagy ksõbb elnyerõ magyar kirly ms terletek uralkodja is volt, s fõleg egy elsõrendû birodalom ln llt. Politikjt ltalban s gy az Oszmn Birodalommal kapcsolatosan is, mindenkor elsõdlegesen sajt dinasztija rdeke, a nagyhatalmi lls s az eurpai kapcsolatrendszer hatrozta meg. ppen ezrt vlt kiemelkedõ jelentõsgûv a magyar nllsg jogfolytonossgt s lettemnyest jelentõ msik rsz-utdllamknt az Erdlyi Fejedelemsgg formld keleti orszgrsznek a Kirlyi Magyarorszggal prhuzamos ltezse.

    A trktõl val megszabaduls szempontjbl is a meghatroz s magyar vonatkozsban kedvezõ vltozs a kortrsak ltal vilghborknt meglt s vilghbornak tartott harmincves hbort lezr, 1648-as vesztfliai bkvel kvetkezett be. Egyes jelentõs terleteknek a Nmet-rmai Birodalombl val kivlsa, a mintegy 350 terleti uralkod politikai nllsgnak s vallsi egyenjogsgnak az elismerse, a katolikus mellett a protestns vallsgyakorlat szabadsgnak a biztostsa a csszri hatalom jelentõs nyugati meggyenglst, szksgszerûen a keleti, gy a magyar terletek fel fordulst jelentette. Ettõl azonban hiba vrta Zrnyi Mikls egy magyar hadsereg fellltst s a nagy trkellenes felszabadt hbort, hiba sietett „Tbori kis tracta” cmû s tbb, tovbbi hadtudomnyi munkja megrsval. A Habsburg-birodalom vezetse a belsõ megjhods rdekben meghosszabbtotta a bkt a Fnyes Portval, sõt mg Erdly fejedelmnek hv szavra sem sietett segtsgre. Ezzel szemben eltûrte, hogy az oszmn hadak elragadjk a kt jelentõs erõdt, a Kõrs-parti Nagyvradot s a Nyitra menti rsekjvrt, ezek kztt pedig tovbbi jelentõs magyar terleteket. Amikor a magyar diplomcia vgre elrte, hogy nmet-rmai birodalmi, rajnai szvetsgbeli, sõt francia ktelkek segtsgvel a csszri s kirlyi hadak 1664-ben Szentgotthrdnl meghatroz gyõzelmet arathattak, az alig tz nap mlva, sietve megkttt vasvri bkben a csszr a szultn minden hdtst elismerte, sõt Erdlyt is kezn hagyta.

    Ettõl az idõponttl kezdve vlt orszg-vilg elõtt vilgoss, hogy a bcsi udvar a magyarsg alapvetõ rdekeit nem veszi tekintetbe, ha azok nem vgnak egybe a sajtjaival. Ettõl az idõponttl kezdve csapott t a Habsburg-politikval szembeni felhborods idõrõl idõre mozgoldsba, szervezkedsbe, lzadsba, felkelsbe, szabadsgharcba. Ettõl az idõponttl kezdve kellett az orszg fggetlensgnek, terleti psgnek, alkotmnyos rendjnek, lakossga s anyagi javai vdelmnek az rdekben nemcsak a szultn, hanem a csszr ellen is fegyvert ragadni, mg ha az utbbi magyar kirly is volt. Mg nyilvnvalbb vlt ez, miutn az orszg oszmn uralom alli felszabadtsa a Habsburg-hz vezetsvel s elkpzelseinek megfelelõen trtnt, a felszabadult terleteket pedig a Habsburg-birodalomba tagoltk be. Mindenesetre, kihasznlva a csszr s szultn nagyhatalmi ellenttt, az orszg teljes felszabadulsig a Habsburg-ellenessghez termszetesen trsult a trkssg, hiszen Erdly patrnusa a szultn volt. gy volt ez, mgha egy 1681-es verses krnika meg is fogalmazta: „Trk, nmet kztt vagyunk elepedve, / Egyik hzi kereszt, msik merõ fene, / Ezzel mint kgyval van kebelnk telve, / Msik vrnk szop telhetetlen medve.”

    Ngy klns krlmny jrult hozz erõteljesebben ahhoz, hogy az oszmnellenes felszabadulssal Habsburg-ellenessg prosult.

    Elõszr is, amikor Magyarorszg felszabadtsra kedvezõv vltak az eurpai llapotok, az osztrk Habsburgok birodalmban mr javban rvnyeslt a feudlis abszolutizmus. Ez egyttal centralizcit is jelentett, s a nem magyar terleteken addigra sikerlt erõteljesen megnyirblni a rendek jogait, amelyek tnykedse a tartomnygyûlsekben szinte mr csak a kivetett adk megszavazst jelentette. Nem gy a Magyar Kirlysgban, ahol tovbb lt a kzpkori alkotmnyossg kttbls orszggyûlssel, vrmegyei szervezssel s a rendek ellenllsi jogval. Minden abszolutisztikus intzkeds, minden centralizcis ksrlet beletkztt a trtnelmi magyar klnllsgba, az rklt jogrvnyes alkotmnyba.

    Msodszor, ezen tlmenõen a felszabadt hbor teherttele kiemelkedõ mrtkben s arnytalanul sjtotta a magyar lakossgot. E hbor szntert s htorszgt egyarnt magyar terletek jelentettk, minden csapatmozgs, fegyveres sszecsaps a magyar lakossgot rintette az eltartssal, elszllsolssal, szlltssal. Ugyanakkor a jelentõs pnzhinyban szenvedõ bcsi kzponti kormnyzat ezt figyelmen kvl hagyta, s adkkal ugyangy, ha nem mg slyosabban megterhelte, mint a birodalom centralizltan kezelt s a hbortl megkmlt egyb terleteit.

    Ezt fokozta, hogy az oszmnellenes harcot vv haderõt a csszri lland hadsereg, a nmet-rmai birodalmi hadak, az idegen uralkodktl brelt csapatok s a szvetsgesek kontingensei alkottk. s ez mr a harmadik krlmny, ms szavakkal krlrva: nagy szmban idegen katonasg – minden rzelmi ktõds nlkl, nfenntartst meghatroznak tekintve – lõskdtt a magyar lakossgon, mivel zsoldfizetse erõsen esetleges volt. E teherttelt fokozta mg egy tovbbi, sajtos jelensg is. A felszabadtsban Esterhzy Pl ndor irnytsval magyarok is rszt vettek, mgpedig egyre inkbb nvekvõ szmban s arnyban a csszri lland hadsereg egysgeit alkotva. De tovbblt a magyar hadllts kzpkori mdja is: az orszg veszlyeztetse esetn szigoran a hatrokon belli honvdelemre fegyverbe hvott nemesi, banderilis s portlis rszleges vagy ltalnos felkels. Ezen tlmenõen ugyancsak fegyverben lltak az akkor mr sszefoglalan nemzeti milcinak nevezett, a bkeidõkben is egytt tartott kirlyi mezei s vgvri hadak. Vgl mind rohamosabban nvekvõ szmban hadba vonultak a fokozatosan az Adritl a Keleti Krptokig kiptett, kzvetlenl a Csszri Udvari Haditancs igazgatsa al helyezett Katonai Hatrõrvidk llandan fegyverben tartott, ms adzs all mentestett, de katonskodsra ktelezett parasztjai. Ezltal mindsszesen tl sok magyar knyszerlt tmenetileg a termels helyett a hadakozsra.

    Vgl negyedszer: a Habsburg-ellenessget erõstette az a krlmny is, hogy a nemzeti hadsereg ltrehozsnak mellõzsvel bevetett csszri haderõ trkellenes sikereihez az ellenreformci fegyverrel val rvnyestse is jrult, s ez erõsen srtette a korbban tlnyom tbbsgben protestnss vlt magyar lakossgot.

    A nemzeti, rendi, vallsi s fõleg szocilis srelmek felhalmozdsa szmos Habsburg-ellenes megmozdulst motivlt, kezdetben helyi vagy regionlis mrtekben, csak egyes trsadalmi csoportokat, rtegeket magval ragad mdon. Amikor pedig az orszg lakossgnak dntõ rsze rezte gy, hogy mr elviselhetetlenek a rrakott terhek s az egyre roml letkrlmnyek, szabadsgharcok robbantak ki.

    A honvdelem szempontjbl kiemelendõ, hogy a meghatroz szentgotthrdi hbors gyõzelmet kihasznlatlanul hagy bcsi kormnyzattal a vasvri bke s az ehhez csatlakoz osztrk–trk kereskedelmi szerzõds megktst kvetõen azok fordultak elsõnek szembe, akik a helyzetet a leginkbb tlttk, az orszg legfõbb vezetõi: Wesselnyi Ferenc ndor, Ndasdy Ferenc orszgbr, Lippay Gyrgy esztergomi prmsrsek, Zrnyi Pter horvt bn. A szervezkeds, amely az orszg helyrelltsra irnyult, mind szlesebb mreteket lttt. A nemessg s a vgvri katonasg 1670-ben Horvtorszgban – Frangepn Ferenc, a Dunntlon Zrnyi Pter, Felsõ-Magyarorszgon I. Rkczi Ferenc vezetsvel – Habsburg-ellenes felkelst kezdemnyezett.

    A Bourbon–Habsburg-kzeleds s az Oszmn Birodalom elzrkzsa kvetkeztben kedvezõtlenn vlt nemzetkzi helyzet, a klsõ tmasz ebbõl kvetkezõ elmaradsa, az gy bizonytalann vlt politikai clkitûzs s fõleg a remnytelen egyedli vgrehajts szksgessge – mindez eleve kudarcra tlte a ksrletet. Az elszigetelten maradt fegyveres megmozdulsok leverst kvetõen a bcsi udvar vres megtorlssal hozzkezdett az abszolutizmus magyarorszgi nylt rvnyestshez. Felfggesztette a trtnelmi alkotmnyossgot, jelentõs szm csszri haderõvel rakta meg Magyarorszgot, mikzben a magyar vgvri vitzeket szlnek eresztette, fegyverrel hajtotta be az nknyesen kivetett risi hadiadt s fegyverrel rvnyestette az ellenreformcit.

    Ez szksgszerûen tmeges fldnfutshoz, a bujdosknak nevezett elmenekltek llandsul fegyveres kzdelmeihez vezetett, amelynek bzisa, htorszga Erdly, sõt a Hdoltsg volt. 1673-ban vratlanul az jabb Habsburg-ellenes hbort kezdemnyezõ XIV. Lajos francia kirlyban talltak mgis tmogatt a Felsõ-Magyarorszgon kiszmthatatlan mdon hadat viselõ bujdosk. A mind gyakrabban kurucoknak nevezett felkelõk valdi sikerei mgis 1678-ban kezdõdtek, amikor Thkly Imre llt az lkre. Br a francia–osztrk bkekts mr a kvetkezõ vben a francia seglyktelkek visszavonst s a francia anyagi tmogats megvonst okozta, a harc sikeresen folytatdott. Mindennek hatsra I. Lipt magyar felsgterleten 1681-ben a nylt abszolutizmussal val szaktsra s az alkotmnyos kormnyzs helyrelltsra knyszerlt. De mr ez sem segtett, a szabadsgharc katonai sikereire ptve Thkly ltrehozta a Felsõ-magyarorszgi Fejedelemsget, amelyet a szultn elismert, ezzel az orszg immr ngy rszre szakadt.

    Ez az llapot azonban rvid ideig tartott, a Bcs elleni 1683-as sikertelen hadjrathoz kapcsoldan az eurpai sszefogssal megvalstott oszmnellenes hbor mind a felsõ-magyarorszgi, mind az erdlyi fejedelmi hatalmat megfosztotta trk tmasztl, gy klnllsgtl, s Habsburg-uralom al vetette. Az oszmn hatalom Magyarorszgrl val kiszortst a bcsi kormnyzat felhasznlta, hogy jlag rvnyestse az sszbirodalmi feudlis abszolutizmust, a Magyar Kirlysg felszabadul rszeit fegyver ltal elhdtott terletekknt kezelte. Ezen tlmenõen 1687-ben elfogadtatta a magyar orszggyûlssel az osztrk Habsburgok rks kirlysgt s az alkotmny ellenllsi zradkrl val lemondst. Tervezetet kszttetett tovbb a birodalomba val betagolsra, az adk nvelsre, ltrehozta az jszerzemnyi Bizottsgot a birtokviszonyok tetszõleges alaktsra, segtette a beteleptst, erõteljesen rvnyesttette az ellenreformcit. Ugyanakkor jelentõs katonasgot llomsoztatott tovbbra is magyar terleteken, vgl fenntartotta az orszg trtnelmi szttagoldst. Mindez vgl a trk helyetti nmet uralom kiterjesztst jelentette, ezzel llandstotta a felszabadtsban s llamisgnak helyrelltsban remnykedõ lakossg kreiben a npi kuruc mozgalmat, msrszt elvezetett egy jabb rendi-fõri szervezkedshez.

    E kt irnyzat 1703-ban tallt egymsra a Rkczi-szabadsgharcban, amelynek kirobbanst segtette, hogy a spanyol Habsburg-g kihaltval az rksg rgyn jabb nagykoalcis hborra knyszerlt az osztrk Habsburg-hatalom a francia Bourbonok kirlysga ellen. A viszonylag kis ltszmban Magyarorszgon hagyott csszri haderõ ellenben, a szinte nll hadszntren lehetsges volt nll haderõ-szervezs s nll llamalakts a francik szvetsgesnek tekintett s valsgosan francia tmogatst lvezõ II. Rkczi Ferenc szmra. A spanyol hborban mr az 1704-ben a francia–bajor hadak ellenben aratott, meghatroz osztrk–brit gyõzelem, a hamarosan bekvetkezõ Habsburg-flny s ennek kvetkeztben a sorozatos francia hadi veresg azonban fordulatot hozott. Ez vgl is megpecstelte az Erdly fejedelmi trnjra emelt s a kirlyi Magyarorszgon a szvetkezett rendek vezrlõ fejedelmv vlasztott Rkczi llamnak s a Bercsnyi Mikls fõparancsnoksga alatt ll haderõnek a sorst. Hiba volt az 1707-es orszggyûlsi hatrozat a Habsburg-hz trnfosztsrl, a mind jelentõsebb szm csszri hadak mind nagyobb magyarorszgi terleteket vettek jra birtokba.

    m ez a honvdõ kzdelem buksban is megtartotta az orszgot, ugyanis a kt fõ trgyal: Plffy Jnos csszri tbornagy, horvt bn s magyarorszgi fõparancsnok, valamint a fggetlensgi prti, de annak lehetetlensgt belt Krolyi Sndor fõgenerlis, szatmri fõispn, kuruc fõparancsnok szemlyben kt magyar llamfrfi llapodhatott meg. A vratlanul elhunyt I. Jzsef megbzsa alapjn trgyalsait rendletlenl folytat, az uralkodvltsban jabb lehetõsget lt udvarhû Plffy, valamint a Bercsnyi, majd Rkczi tvolltben a fejedelem meghatalmazsval folytatott, m hozzjrulsa nlkli befejezsig vezetett trgyalsai ugyanis a szatmri bkeszerzõdssel zrultak. Ebben, az j kirly rszrõl jvhagyott, a fejedelem rszrõ tudomsul vett megllapodsban a kt katonai vezetõ a korbbi legkirvbb mltnytalansgok megszntetst s a teljes amnesztit is megfogalmazta. Sõt csupn zszllettel trtnt, a kuruc harcosok fegyverket megtartva trhettek haza, tvozhattak emigrciba, vagy pedig rangfokozatuk, beosztsuk, Rkczitl kapott mltsgaik, adomnyaik megtartsval llhattak be a csszri lland hadseregbe, hiszen mg folyt a spanyol hbor. III. Kroly, az jonnan trnra lpett Habsburg-kirly, orszggyûlsi hatrozatba foglaltatta s megtartatta ezt a bkt. Ez lehetõv tette a Habsburg-birodalmon belli sajtos magyar klnllsg tovbblst s a bks fejlõdst, ugyanis az uralkod alapelve volt: „Ezzel a nemzettel nagyobb megrtssel kell bnni, s elejt kell venni azon panasznak, hogy a nmetek elnyomjk.”

    A fggetlensg eszmjhez ragaszkod II. Rkczi Ferenc s vezetõtrsainak tbbsge mgis inkbb az emigrcit vlasztotta, nem bzva ebben a kzvetlen megllapodsban s uralkodi felfogsban. m hiba remnykedtek az egyetemes bkektssel kapcsolatosan, hogy abba az eurpai hatalmak belefoglaljk a magyar gyet. Ugyangy hiba remnykedtek a magyar kirlynak VI. Kroly csszrknt viselt kt trk hborja idejn a szabadsgharc ismtelt kirobbansban. Br a ksõbbiekben nhny kisebb helyi ksrlet trtnt, jelentõs kuruc megmozdulsra mr nem kerlt sor, s az nem is lett volna indokolt.

    A konszolidlt belsõ helyzet alapjn trtnt a Pragmatica Sanctio, vagyis a Habsburg-hzbeli lenygi trnrkls rendjnek s a nem magyar terletekkel val kzs uralkod alatt maradsnak az alkotmnyos elfogadsa. Ugyancsak a tarts konszolidci kvetkeztben lehetõv vlt a csszri, majd 1745-tõl csszri-kirlyi lland hadsereg magyar alakulatai szmnak s a magyarorszgi killts katonk ltszmnak a jelentõs nvelse. Bekvetkezett a hagyomnyos magyar katonallts s az adott birodalmi hadseregszervezs egybekapcsolsa is, a szksges ltszmban a portlis felkels adjvrs fejben tengedsre kerlt az lland hadsereg kiegsztsnek biztostsra.

    gy azutn, mikzben az orszgot kzvetlen tmads a XVIII. szzad sorn nem rte, a Habsburg-hz sorozatos dinasztikus hboriban mind jelentõsebb magyar katonatmegek vettek rszt. Ezzel prhuzamosan a szembenll llamok haderejben is, az egykori kuruc emigrnsokhoz csatlakozva, jelentõs szm, klnbzõ okokbl az orszgbl eltvozott magyar katonasg – fõleg huszrktelkek – jelent meg. Az egy letre a katonskodst vlasztk kzl mind a hazai, mind a tvoli szolglatban nagytekintlyû, nemzetkzi ismertsgû hadvezrek emelkedtek ki, akik nem egy mig oktatott jelentõs hadmûveletet, harccselekmnyt irnytottak. Elg itt csak Hadik Andrs tbornagyra, a Csszri-kirlyi Udvari Haditancs elnkre vagy Bercsnyi Lszl marsallra, a francia huszrsg fõfelgyelõjre utalni. Mindketten, katonatmegeikhez hasonlan, meggyõzõdssel vallottk, hogy mikzben, az ellenttes oldalon uralkodjukat szolgljk, hazjuk rdekben honvdõknt cselekszenek.

    Oly jelentõss vlt a XVIII. szzad vgre a magyar rszeseds a csszri-kirlyi haderõben, hogy jra felmerlt az nll nemzeti haderõ szervezsnek s egy nll Magyar Kirlyi Udvari Haditancs ltestsnek a gondolata. Errõl azonban mg a felvilgosult abszolutizmus idejn sem lehetett sz a bcsi udvar szmra. Mindenesetre a forradalmi Franciaorszg s a forradalmat exportl Napleon elleni sorozatos koalcis hborkban nem csak a hadgy megjulsa kvetkezett be. Magyar szempontbl fontosnak bizonyult a forradalmi eszmkkel val rintkezs, ami fokozta a nemzeti rzlet megnyilatkozst, sõt egyes tiszteket egszen a Habsburg-uralom elleni mozgalomig vezetett el. A hbor megkrdõjelezsig azonban mg ugyancsak kevesen jutottak el. A magyar katonatmegek magyar egyenruhjukban, magyar tisztjeik, sõt magyar tbornokaik alrendeltsgben a tvoli hadszntereken tovbbra is azzal a meggyõzõdssel virtuskodtak, hogy hazjukat vdik. Mg inkbb gy volt ez, ahogyan a hbor kzeledett a hatrokhoz, sõt tcsapott magyar terletekre is, s a nemesi felkels hadba hvst is szksgesnek lttk a kormnyszervek. Szmtalan, hazafias felbuzdulsbl fakadt hõstett alapozta meg pldul a hadszntr-parancsnok Alvinczy Jzsef tbornagy s Melas Mihly lovassgi tbornok, vagy kt tborszernagy: a Szuvorov rszrõl kltemnnyel dvzlt hadsereg-parancsnok Kray Pl s a ksõbb a Csszri-kirlyi Udvari Haditancs elnkv kinevezett Gyulai Ignc s egy idõben fegyverben ll mintegy msflszzezer magyarorszgi bajtrsuk hrnevt.

    A bkektssel megteremtett szent szvetsgi Eurpa s az immr Osztrk Csszrsgnak nevezett birodalomba tagolt Magyarorszg helyzete hatrozta meg tovbbra is a honvdelmet. Ennek vals tartalma a reformkorban mind vilgosabban megfogalmazdott. A tudatosods folyamatban jelentõs szerepet jtszott, a felsõ hadvezets szndkaitl fggetlenl, a hadsereg is. A magyar terletekrõl killtott 15 gyalog-, 12 huszr- s 17 hatrõrezredben a 14 vben maximltan szolglatot teljestõ katonk nemcsak a fegyverforgats mestersgt sajttottk el, hanem a szzadiskolkban az rst, olvasst, elemi szmtant is. Rendszeress vlt az altiszti s a birodalmi mretû intzmnyekben a tisztkpzs is. Sõt 1808-ban orszggyûlsi hatrozat szletett a magyar tisztkpzs megvalstsa rdekben a Ludovica Akadmia ltestsre, amelynek megnyitsra mindenesetre mg vtizedeket kellett vrni.

    A honvdelem vals tartalmnak megrtst immr magyar nyelvû hadtudomnyi mûvek is segtettk. Ezek olyan elõzmnyekre pthettek, mint Jeney Lajos Mihly kapitny 1759-ben Hgban francia nyelven kiadott „Portyz” cmû kishbors munkja, vagy Fber Krisztin Farkas ezredes ugyancsak 1759-ben Kassn megjelentetett „Hadi embernek oktatsa” cmû sszefoglalja. Ezeket kvette 1807-ben Szekr Alajos Joachim „hadi tiudomnya”, 1809-ben Jakk Lszl kapitny „Az j haditudomny lelke” cmû dolgozata, majd a Magyar Tuds Trsasg tagjv vlt Kiss Kroly fõhadnagy, Szontgh Gusztv szzados, Baricz Gyrgy õrnagy, Tanrky Sndor õrnagy s Lakos Jnos tbornok munkssga. Az ez alapjn kiformld „nemzeti vdrendszer” elmlett azutn Perczel Mr s Horvth Mihly fogalmazta meg.

    gy rkezett el az 1848-as forradalmi esztendõ, amely a pozsonyi utols rendi orszggyûls munkssga s a pesti tmegmegmozduls nyomsa rvn elvezetett az prilisi-jniusi szentestett trvnyekkel nemcsak a polgri talakuls lehetõsghez s az orszgegyestshez, hanem a fggetlen magyar kormnnyal a birodalmon belli klnllsg hatrig is. A klnllsg azonban napirendre tûzte a nemzeti haderõ megteremtst. Mielõtt ez megvalsulhatott volna, mris tmads rte a Batthyny Lajos vezette kormny politikjt, amely az orszgegyests kvetkeztben a privilgiumaikat fltõ szerb hatrõrk fegyveres lzadst s ezt kihasznlva a szerbiai fegyveres erõ betrst vltotta ki. Ehhez a Magyarorszggal vszzadok ta relniban lõ Horvtorszg nylt tmadsa trsult, amelyet mr a bcsi udvari krk is sztnztek. Megvltozott ugyanis a nemzetkzi helyzet, a gyõztes magyar forradalom magra maradt, ezltal, valamint az udvar s a nmet polgrsg egymsra tallsval lehetsgesnek tûnt a birodalmi centralizmus megvalstsa. Ilyen krlmnyek kztt a klnll magyar hadgy megszervezse s a fegyveres honvdelem azonnal egybefondott.

    Miutn nem volt elg idõ a csszri-kirlyi hadsereg tervezett kettvlasztsra s a magyarorszgi killts egysgeinek a magyar alkotmnyra val felesketsre, a bekvetkezõ tmads ellen kezdetben az eredetileg belsõ rendvdelmi funkcira sznt, orszggyûlsi hatrozattal ltrehozott Nemzetõrsg vrmegynknt s vrosonknt szervezett, mozgstott gyalogzszlaljai s lovasosztlyai indultak meg. Hozzjuk csatlakoztak a feleskdtt lland hadseregbeli magyar egysgek s nkntes ktelkek. Õk lltottk meg Pkozd s Sukor kzt szeptember 29-n a nyltan tmad ellenforradalmi, formailag mg belsõ erõket, mikzben az Orszgos Honvdelmi Bizottmny s annak ln Kossuth Lajos mr szervezte az orszg honvdelmt, a honvdõ haderõ, a honvdsg fellltst.

    A belsõ fegyveres ellenforradalmi ksrlet feletti diadal azt eredmnyezte, hogy a bcsi udvar oktberben sorra vonta vissza a szentestett trvnyekkel tett korbbi engedmnyeket, magyarorszgi teljhatalm katonai s polgri kormnyzv nevezte ki az agresszor Josip Jellasicsot, s hozzkezdett az sszpontostott fegyveres fellps elõksztshez. Ezt az oktber 6-i bcsi felkels s az oktber 30-n Schwechatnl az udvarhû s magyar forradalmi haderõ kzt bekvetkezett sszecsaps mg elnapolta. Az idõnyers segtette a honvdelmi elõkszleteket, br a dlvidki harcok most mr nemcsak a szerb lzadk, hanem az ottani csszri erõk ellen is tovbb folytak, sõt a magyar kormny ellen fordtott erdlyi romnok s az ottani csszri erõk tmadsa jabb arcvonalat nyitott.

    A csszri csapatok ltalnos tmadsa csak azt kvetõen indult meg, hogy a magyar alkotmnyossgot teljesen mellõzve, V. Ferdinnd s a trnrks Ferenc Kroly fõherceg csaldi krben trtnõ lemondst kvetõen a dinasztia utbbi fit, Ferenc Jzsefet ltette december 2-n a trnra, akit semmilyen alkotmnyos elõrs sem kttt meg. A magyar szempontbl egyrtelmûen illegitim uralkod csszri csapataival szemben knyszerlt szabadsgharcra a magyar kirlyra feleskdtt gyõztes forradalmi kormnyzat s haderõ. A tlerõ kezdetben sikerrel tmadott, jelentõs terleteket vett birtokba, s elfoglalta az orszg fõvrosv lett Buda-Pestet is.

    1849 elsõ kt hnapjban az orszg anyagi erejnek s lakossgnak mozgstsval sikerlt megszilrdtani az ellenllst, majd tvenni a hadszati kezdemnyezst. Ez Erdly felszabadtst s a dicsõsges tavaszi hadjrat sikereit, kztk Buda mjus 21-i visszafoglalst eredmnyezte, vgl a dlvidki gyõzelemhez vezetett. Mindez azt jelentette, hogy a csszri erõk nem tudtk visszaknyszerteni a birodalomba Magyarorszgot, amelynek elsõ npkpviseleti orszggyûlse mr prilis 14-n kimondta a Habsburg-hz trnfosztst. A ltszmban s belsõ arnyaiban is kzel azonos, msfl szzezres kt haderõ kzl a jobban veznyelt s elltott csszri nem tudott fellkerekedni az erklcsileg messze fltte ll honvdõn.

    A magyar szabadsgharc eltiprshoz ezttal szksges volt a csszriak szmra a mindaddig harcba nem vetett szvetsges orosz haderõ, amely megkzeltõleg ktszzezres ltszmval s intakt tõkpessgvel biztostotta a gyõzelemhez szksges flnyt. Megkerlhetetlen tny egybknt, hogy a csszri haderõben is szolgltak magyarok, magyarorszgi killts ktelkek, sõt voltak magyar hadvezrek is, mint pldul az Erdlyben veznylõ Puchner Antal lovassgi tbornok. A tovbbi kt hnapos elkeseredett kzdelem kimenetele, amelyben a honvdsg tovbbra is a csszri hadseregre mrt jabb veresgeket, mikzben az orosztl igyekezett tvol maradni, nem lehetett ktsges. A hadszati kezdemnyezst is tvevõ intervencis erõkkel szemben lehetetlen volt diadalt aratni. Mgis ez a hõsi helytlls s nem csak a veresget kvetõ, plda nlkli vres megtorls tette rkre feledhetetlenn az aradi tizenhrmak vagy a szgyenre letre knyszertett Grgei Artr tbornok nevt.

    A kortrsak szmra nehezen felfoghatan, az utkorbl visszatekintve azonban egyrtelmûen a Kossuth-szabadsgharc buksval egytt is hozzjrult az orszg megtartshoz. A forradalom eredmnyeit jelentõ polgri talakulst a szabadsgharc leverse s a megtorls sem tehette semmiss. A tovbbi nknyuralmi idõszakban is, amikor egybknt a csszri hadgyminiszter a magyar Gyulai Ferenc tborszernagy volt, tovbblt a nemzeti fggetlensg eszmje. Mgha a titkos szervezkedsek eleve kudarcra voltak is tlve, s az 1860/61-es forradalmi vlsg sem vezetett el egy jabb szabadsgharchoz, eljtt az idõ, amikor egy egsz nemzet passzv rezisztencija ellenben mr nem lehetett uralkodni, kormnyozni. Vgl is nem a neves emigrci, nem az osztrkellenes hborkhoz val csatlakozs, nem az idegen szabadsgkzdelmekben val magyar rszvtel, hanem maga az 1848/49-es honvdõ harc vezetett el szksgszerûen az 1867-es kiegyezshez, a ktkzpont alkotmnyos monarchihoz, a vgre jraegyestett Magyar Kirlysg s a nem magyar terletek kzs Habsburg–Lotharingiai-hzbeli uralkod alatti relunijhoz.

    Ez az llamalakulat fl vszzad alatt, a szabadd vlt erõk alkotkpessge kvetkeztben minden korbbinl lendletesebb belsõ fejlõdst mutatott. m a relunibl fakadan a klgy mellett a hadgy is kzs volt, vagyis az 1868-as vderõ-trvny rtelmben az ltalnos hadktelezettsgen alapul haderõ elsõ vonalt s dntõ hnyadt a lakossg arnyban a birodalom kt felbõl killtott csszri s kirlyi kzs hadsereg s hadiflotta jelentette. Ehhez viszonytottan kezdetben csupn kiegsztõ s msodrendû volt a Magyar Kirlyi Honvdsg s a kzs nevet sem nyert egyb terleteken szervezett Csszri-kirlyi Landwehr, mg harmadik vonal, az ugyancsak prhuzamos kt npfelkels. Ez azonban a hossz bkeidõszak alatt nem jelentett semmilyen lnyeges zavart. Soha nem tapasztalt tragdiba csupn az elsõ vilghbor idejn fordult ez a helyzet, amikor a honvdelem megint az uralkod trnjnak s kettõs birodalmnak a vdelmt jelentette egy, a magyar np ltal nem kvnt s nem kezdemnyezett, minden korbbinl vresebb fegyveres kzdelemben.

     
    Evanglikus Templom
     
    Testvrlapok

    DOBOG

    NaPT

    Szent Korona Orszgrt Alaptvny

      

     

    Magyar Tltos Hub

    Motolla Egyeslet

    Karahun

     

    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!